| Mario4658 a întrebat:

As vrea un sfat de la cineva care se pricepe in "ale masinilor"...Am cumparat o masina second hand acum cateva luni,dar in ultima vreme am observat ca uleiul e cam uzat,adica e cam ars,iar masina nu mai trage ca la inceput,e o mica diferenta(sau poate mi se pare pentru ca m-am acomodat cu masina,eu fiind incepator).As vrea sa-mi dea cineva o sugestie in legatura cu ce fel de ulei trebuie sa folosesc, un nume exact.Masina este un Peugeot 306 XR din '93, motor 1.4, benzina,iar kilometrajul indica 148.000 km parcursi.

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Uleiul poate fi și proaspăt schimbat, el oricum se înegrește în câteva ore de funcționare a motorului.
Cât despre tipul uleiului, având în vedere anul de fabricație și numărul de kilometrii parcurși, cred că 10W40 pentru iarnă și un 20W40 pentru vară ar fi cele mai potrivite.
Marca o alegi în funcție de buget.

| EddiWeed a răspuns (pentru 0rlando):

Care e diferenta intre 10W40 si 20W40? eu folosesc 10W40 si vara si iarna.(1984cmc benzina)

| 0rlando a răspuns (pentru EddiWeed):

10W40 este mai subțire și iarna pornește motorul mai ușor, iar 20W40 este ceva mai gros și este bun pentru vară, când uleiul se subțiază foarte mult datorită temperaturii crescute.

| EddiWeed a răspuns (pentru 0rlando):

Si daca folosesc tot 10W40 vara, in ce fel afecteaza motoru?

| 0rlando a răspuns (pentru EddiWeed):

În funcție de eficacitatea sistemului de răcire și de uzura setului motor, te poți aștepta la temperaturi crescute ale motorului, la scăderea puterii și la creșterea consumului de carburant.

| EddiWeed a răspuns (pentru 0rlando):

Masina e din 96, racirea este buna nu imi trece de 90 grade pe canicula, puterea este la fel..insa consumul este cam mare din cauza motorului, iar acum iarna este un pic mai mare, multumesc pentru raspunsuri

| 0rlando a răspuns (pentru EddiWeed):

Cu plăcere.

12 răspunsuri:
| EmyMartin94 a răspuns:

Pai mergi la service si iti zic ei ce ulei trebuie! Oricum Mobile1 sau Castrol cele mai bune! Daca mergi iti spun cei de la service cel mai bine! Si iti recoman sa schimbi uleiul si distributia! Asa am facut si eu cand mi-am adus masina de dincolo...

| tr3ig a răspuns:

Nu trebuie sa fii cunoscator de mashini ca sa cumperi un ulei pentru motor. te duci pur si simplu si pui intrebarea asta la magazinu de piese auto si gata

| Letty18 a răspuns:

Pe langa ulei ai nevoie de filtre ulei, filtru aer.Km-ul nu e real te asigur eu am luat masina la 108.000 prin vara si am facut 25k in 6 luni.Masina a fost rulata doar in tara.

| Mario4658 explică (pentru Letty18):

Kilometrajul e real, masina e luata de la un prieten de familie care a fost primul proprietar.Eu am inteles ca mi-ar trebui 10w40. Vroiam sa ma asigur, pentru ca o sa-l cumpar de pe net si il chimb singur acasa, si filtrul de ulei evident o sa-l schimb, iar cel de aer se prezinta bine momentan.

| Mario4658 explică:

Distributia e schimbata de curand, multumesc happy

| Lidia_Vasilian_1995 a răspuns:

Tatal meu e mecanic auto, iti las nr. lui, daca vrei il poti contacta si iti spune pe loc. 0740908598. Il cheama Benone. Succes.