| Alexandruuuuuuu a întrebat:

Salutare, ce parere aveti despre renaut clio motorizare 1.5 diesel? Cum se commporta e fiabila? piese? Vreau pareri pro si contra!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banuiesc ca e vorba despre 1.5 DCI. Despre motor am o parere bunicica, e un diesel bun, consuma putin, trage ok, dar e foarte sensibil, nu tine ca alte diesel-uri, iar piesele pentru el sunt scumpe.
Despre Clio am o parere buna, e o masina gandita.

| Alexandruuuuuuu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Despre el era vorba. Au aceleaSI MOTOARE CA SI loganul? Motorul 1.4 benzina cum se prezinta? Ce parere ai despre el? Consum? Daca ma poti ajuta ti as fi recunoscator

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Alexandruuuuuuu):

Da, pe Logan s-au pus exact aceleasi motorizari ca si pe Clio.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alexandruuuuuuu):

E aproximativ acelasi motor ca si pe Logan, doar ca pe Logan la inceput a fost doar varianta simpla, cu 65 cp. Renault il folosea de mult in mai multe configuratii, de 75, 100 si ceva... Deci ar putea fi superior celui de pe Logan, chiar daca e acelasi bloc motor.
Cel 1.4, probabil e mpi-ul folosit si de Dacia pe Supernova, Solenza, Logan si Sandero, si am o parere foarte buna despre el. E sensibil ca si celelalte la calitatea combustibilului, dar nu exagerat. Are cuplu bun pentru dimensiunile sale, si un consum destul de mic, poate ajunge la 5% in afara localitatii, iar in oras, in aglomeratie nu ar trebui sa ia mai mult de 10%.
Pentru tipul asta de motor, daca vrei economie poti monta o instalatie GPL secventiala (in jur de 500euro cu omologare), si iesi mai bine decat cu diesel.