| nyoentox2002 a întrebat:

Ce părere aveți de Mazda 2?
E fiabilă? scumpă la piese?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, cam toate mașinile japoneze sunt scumpe la piese.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Mazda face in general masini fiabile si nu cred ca e scumpa de intretinut. Parerea mea este ca e o masina de facut glovo, tazz si chestii d-astea.

| nyoentox2002 explică (pentru MAteiLaAjutat):

M-am răzgândit nu vreau sa mai fac glovo cu ea, vreau sa o iau de plimbare distracție, și la glovo o bicicleta cu motor pe benzina și ies mult mai bine

| MAteiLaAjutat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Fiind des folosita la livrari, este fiabila, deoarece oamenii care administreaza reteaua aleg masini fiabile cu costuri de operare mici.

| nyoentox2002 explică (pentru MAteiLaAjutat):

Nu cred că are rost sa îmi stric mașina și să fac atâtea km, că în 3 ani cel puțin ating sută de mii, pe când o bicicleta cu motor e la aceeași viteză cu mașina, consum 1-2% și pe combustibil nu dau mai mult 100 lei pe când o mașina consum 5-6-7% ce vine pe săptămână 300-400 lei

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Cand ti-am spus eu de bicicleta acum ceva timp, ai zis ca nu vrei asa fiindca te ploua si te ninge.laughing

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Pai mi s-a aprins un beculeț! Mi-a dat mie unul o idee sa îmi iau bicicleta cu motor pe benzina, și am inceput să mă gândesc!
Oricum o sa îmi iau și masină, degeaba dau de permis categoria B?
Dar e ok sa am și mașina și bicicleta cu motor chiar ar fi mai profitabil! Pentru că în oraș merg cu cam aceeași viteză și consumul e de 3-4 chiar sau 5-6-7 poate chiar 8x mai mic decât mașina!
Rar găsești o mașină pe benzină sa consume 5%, des găsești mașini cu consum 6-7-8% cam asta e media! ce e de 9-10% încolo deja e consum mare, tata la Passat B6 a scos și consum de 13%
Un scuter/moped are o greutate de cel puțin 50 kg, unul poate sa aibă în jur de 70-80 kg si au un consum de maxim 2 %, poate mai puțin, dapai o bicicleta care cu tot cu motor montat are 20 kg cred că maxim 1% poate mai puțin!
La glovo faci aproximativ în 8 ore de munca 100km plus minus,
O mașină cu consum de 6% pe 100 km dai cam 40 lei aproximativ maxim dai 50 leisi te ajunge combustibilul 200-300 lei pe săptămână
Pe când pe un motor de 49cm³ cu un consum de 1% dai cam maxim 30-40 lei pe săptămână(am zis cu aproximație!)
Pe o parte mașina nu are rost sa o stric la glovo, că dacă o folosesc mai mult ca scop personal nu o sa merg așa de mult cum merge un curier! și uleiul o sa îl schimb la 1 an pe când un curier in 3-4 luni!
Și cauciuricurile o sa le schimb la 2-3 ani pe când un curier odată pe an!
Și o mașină pe curierat o folosești mult și cu cât mergi mai mult cu atât trebuie sa o repari mai des!
Și ca să mă gândesc logic daca e ploaie, zăpadă merg cu mașina și am rezolvat treaba! Oricât de prost ai fi tot găsești modalități!