| anonim_4396 a întrebat:

Salutare comunitate
Am o întrebare
As putea tracta pe o platformă o mașină din UK in Romania cu permisul englezesc pe care scrie că am categoria BE
Vehiculul trăgător este un Van
In condiții legale ar fi ok?
Fundă!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Referitor la tractare, intereseaza-te pe grupurile de tractari de pe Facebook.
Europenii au bagat o serie lunga de conditii pentru a transporta masini pe platforma, din cate stiu ai nevoie de societate si masina cu tahograf.

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Poți să îți echivaleze permisul în permis international de conducere

https://treaties.un.org/......lsIII.aspx

| CIaudiu a răspuns:

Din cate stiu, permisul de conducere englezesc nu e valid in UE, adica e ca si cum ai conduce fara permis. Un prieten care are permis si cetatenie englezeasca a trebuit sa-si anuleze permisul cand a decis sa paraseasca tara. Acum va trebui sa faca din nou scoala de soferi intr-o tara UE.

| andreidmbm a răspuns:

Teoretic da, practic inzestreaza-te cu mult calm, mai ales cand traversezi Franta si Germania, ca sticletii de acolo au papagal cam mare. O sa iti puna si intrebari care n-au nicio legatura cu tractarile, in orice caz ramai calm si raspunde-le direct. Iar daca intreaba alte tampenii, spune-le sa isi vada de atributiile pe care le au si ca intrebarea lor nu are legatura cu transportul pe care il faci tu.