| anonim_4396 a întrebat:

Salutare comunitate, o întrebare pentru voi.
Ce mașina tip Suv merita cumpărată acum într-un preț maxim de 7000€ pentru România, cu un consum acceptabil și o mașină potentă?
As dori pentru cei ce vor sa răspundă și aducă și o afirmație pozitivă și negativă despre ideea adusa.
Mulțumesc și aștept răspuns.
Fundà!

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E micut bugetul pentru un SUV.
Ai varianta clasica de la vw Tiguan dar alergata serios
Eu ti-as recomanda un qashqai din prima generatie, nu cred ca gasesti a doua la banii astia. Si eventual cu motor pe benzina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

7000e e putin.
Ai acces la Mitsubishi ASX, e decent pe mecanica dar are probleme cu rugina. Piesele sunt scumpe.
Eu cred ca mi-as lua un Touareg 2.5 TDI alergat de 3 generatii. As investi in el din start, si poate-poate ma tine 2 ani fara probleme.
Tiguan 2.0 TDI e mai prost decat ASX.
Dusterul e bun doar daca vrei ceva de spart prin santuri.
Jeep nu prea are motoare bune.
De Forduri nu stiu sa iti zic nimic.
Nissan-urile sunt ok. Suzuki foloseste motoare Renault (cel putin 1.9 diesel). Nissan cred ca e 100% cu motoare Renault, cel putin pe Qashqai si Juke.
Sfatul serios este sa alegi o masina care iti place tie, si pare ingrijita. Altfel te incarci cu pareri subiective aiurea.
Eu citesc multe tampenii despre masinile pe care le am/le-am avut. Cele care m-au chinuit cel mai mult sunt laudate ca fiind fiabile, iar cele care m-au tinut ani de zile doar cu combustibil si ulei, cica nu sunt bune de nimic laughing

| Goete a răspuns:

Eu nu stiu in Romania dar banuies ca tot pe acolo merge, dar masinile cu motoare termice deja au restrictii la intrare in orase, cele mai vechi fara eticheta fiind deja interzise in multe locuri.
Oricum, 7000€ e o inversiune mica intr-o masina, dar tata de exemplu si-a schimbat masina acum o luna si a preferat un Tesla tocmai din acest motiv si mai ales cu pretul carburantilor care va continua sa urce

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

Iar fabulezi pe la aria auto...

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

Din 2035 in toata Europa u se mai vand masini pe motoare termice si daca inca nu sunt restrictii in orase in Romania te asigur ca in 2 ani vor fi. Incearca tu sa intri in Madrid cu o masina fara eticheta. Si cele cu etichete sunt restrictionate deja si incepand de la anul se ingroasa treaba in toate orasele cu peste 50.000 locuitori si in multe cu 20.000 sau mai multi
Si ce fabulez, la ce pret e combustibilul la voi?

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

Sa luam cu inceputul.

Ai auzit tu ceva cu 2035. E o propunere legislativa la nivel de parlament UE care trebuie votata de toate tarile membre iar asta nu va fi ceva usor. Si daca se va intampla... va fi peste 13 ani. 13 ani. 13. Omul vrea sa isi ia masina acu, azi, maine, luna viitoare. Nu peste 13 ani...

Si legea presupune ca nu se vor mai produce masini noi, ti se pare ca omul a intrebat de masina noua?

Poti sa ma asiguri tu pana cand vrei, in Romania nu se vor pune astfel de restrictii in umatorii 5 ani si daca vor fi, vor fi pentru masini foarte poluate, sub euro4 probabil. Iarasi omul nu vorbeste in intrebarea lui de asa ceva.

Iarasi, un om a pus o intrebare despre Romania si tu ii raspunzi despre Spania, omul zice ca are buget de 7000 euro si tu ii povestesti cu si-a luat taticu tau Tesla de 50k+ euro. De ce nu ii spui si omului cum sa mai faca rost de restul de 40k euro, vinde un rinichi ceva?

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

Si ce folos sa iti iei Acum o masina cu care deja nu poti intra in centrul oraselor, fiind o masina veche?
Fiecare face ce vrea, eu mi-am spus parerea. Aici fiecare isi spune Parerea si a ta nu e decat o alta Parere

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

Tu inca nu ai inteles ca esti pe un site din Romania si nu din Spania?
Tu intelegi ca aici discutam despre situatia din Romania unde ce spui tu nu are sens?

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

Acolo e mai ieftin carburantul?
Au am vrut o motoreta cand am implinot 16 ani si tata mi-a luat un Citroen Ami, ca e mai sigur dexat pe 2 roti. El e Economist si mi-a aratat cu cat mai ieftin umblu cu electricitate, chiar daca suntem in plin debutul unei crize energetice care trage dupa ea si pretul electricitatii. Asta e adevarat, presupun ca Romania depinde.mult mai mult de carburanti fosili pentru a isi crea electricitatea dar cum pe politicieni nu ii intereseaza faptul ca si bateriile contamineaza si obtinerea electricitatii din carburanti fosili, restrang pe zi ce trece cercul pentru masinile termice. Eu unul o vad clar, fiecare decide pentru el

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

Serios? Care parte din omul zice ca are bugetde 7k si tu ii recomanzi masina de 50k nu ai prins-o inca? Zi ca iti explic inca odata.

| AlexandruAdy a răspuns (pentru suntserios):

Mersi că ai citit întrebarea mea, Mersi, apreciez!

| AlexandruAdy a răspuns (pentru suntserios):

Păi n-am prins-o nici eu pe asta cu Tesla, pai de exemplu merg la magazin sa îmi iau o pâine? de 1.5 lei și îmi spune cineva, ia mă din aia la 8 lei că e mai buna
Da poate eu am vrut doar o pâine, nu sa plătesc cat pentru 5
Pe moment îmi iau pâinea ieftina și când a fi sa numai pot de dor, îmi iau și cea la 8 lei

| Goete a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Eu daca am 50.000 nu-mi cumpar un jaf de helicopter, imi cumpar p masina si o paine cu 1 leu 50 si tac

| AlexandruAdy a răspuns (pentru Goete):

Și mai trăiești 6 ani din bani aia?

| Goete a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Tu mai traiesti 6 zile? Esti sigur?

| AlexandruAdy a răspuns (pentru Goete):

Daca va fi,voi trăi, de nu, nu voi trăi, nu am vrut sa pun semnul întrebării, a fost un emojee acolo