| ReaJIucT a întrebat:

Salutare, cunoaște cineva poate dacă vin cu o mașină înmatriculată în Anglia în România, cât timp pot circula cu ea? O pot da la dezmembrări fără să am probleme ulterior la vamă? Mulțumesc

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ar fi bine sa intrebi aici la itp ei sigur stiu sa te ajute cu aceasta informatie.

| Eisenheim a răspuns:

Teoretic ai putea circula oricât,atâta timp cât e înmatriculată, are ITP, totul legal în tara de proveniență, nu ar trebui sa ai probleme. Dar ști cum e la noi, depinde peste ce organ de poliție dai pe drum happy

| mgtow a răspuns:

30 de zile dupa legea adoptata post brexit valabila doar in teorie practic inexistenta, acum stii sau nu, la noi umbla multi cu nr de UK fara asigurare si ITP, exista un sat in RO cu masini englezesti fara sa fie inscrise in RO toti taranii umbla cu ele si politia nu le face nimic, se cunosc intre ei sau politistii sant de treaba dumnezeu stie laughing / altii le inscrie in BG ca sa nu mute volanul *conversia* si vama e mai mica in BG la fel pot merge nelimitat in RO nu se aplica legea cu 90 de zile, tot ce trebuie e sa ai asigurarea valabila si itp la zi ca sa nu iti faca ceva politia la control. Ministra mediului are audi 4x4 tot pe BG inmatriculat si merge relax prin RO deci trage concluzia, si eu tot pe BG o sa imi inscriu masina pentru ca m.a costat 30000 lire si nu vreau sa scap de ea mai ales fiind noua cand am luat-o

| ReaJIucT explică (pentru mgtow):

Mulțumesc. Ok, și dacă o dau la dezmembrări, nenea vameș nu mă întreabă unde e mașina, să mă oblige să o scot din țară?

| mgtow a răspuns (pentru ReaJIucT):

Atat timp cat nu are rate si nu e declarata de englezi furata / disparuta si iti apartine 100% nu iti face nimic