| kinder1 a întrebat:

Salutare.

Daca m-am apucat de scoala de soferi in iulie 2011 si am terminat fix inainte de sarbatori, scoala imi expira in iulie sau in decembrie? am auzit fel si fel de variante...
a si inca o chestie... trebuie sa ma duc sa iau din nou cazierul si/sau adeverinta medicala? am auzit ca expira si alea

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Valabilitatea scolii expira in termen de 1 an de la data terminarii, respectiv in decembrie 2012, conform prevederilor Ordinului nr. 268/2010 al MAI, citez:
"ART. 12.(4) In cazul depasirii termenului de un an de la data absolvirii scolii de pregatire a conducatorilor de autovehicule, examinarea pentru obtinerea permisului de conducere este conditionata de efectuarea unui nou curs de pregatire."
Cazierul si fisa medicala trebuie sa fie in termenul de valabilitate, cazierul este valabil 6 luni de la emitere iar fisa medicala pana la data inscrisa pe ea. Numai bine!

3 răspunsuri:
| dru1darius a răspuns:

Scoala ii valabila 1 an de zile de la data in care te-ai inscris la scoala, cazierul se renonieste la 6 luni, in rest cu restul nu o sa ai problema, deci daca ai inceput scoala in iulie 2011, in iulie 2012 iti va expira, iar cazierul trebuie reinoit

| Mitza91 a răspuns (pentru dru1darius):

Nu il mai speria.dosarul este valabil 1 an de zile de la data terminarii cursurilor si semnarea foii de scolarizare de catre instructor respectiv decembrie 2012. cazierul este valabil 6 luni iar fisa medicala si testul psihologic sunt valabile 1 an. succes

| Robertty a răspuns:

Da, pai cazieru si fisa medicala expira dupa 1 an (dosaru)vezi u cand si cum le ai scoswinking