| Ermin a întrebat:

Salutare, de curând am făcut un accident de mașină, accidentul a implicat 5 mașini eu am fost ultimul și a mai fost și a șasea mașina care a provocat accidentul.
Mergeam pe a doua banda, tipul din fata mea fiind începător la un moment dat a călcat frână și evident ca am călcat și eu, când am observat ca el a oprit am călcat frână puternic mașina mea a întrat în derapaj și am încercat să-l evit, sa trec pe prima banda. Mașina evident ca nu a luat virajul fiind în alunecare și l-am lovit când m-am dat imediat jos din mașină am observat ca mai erau încă 3 mașini în fata în afara de noi 2. A fost un carambol și a 6 mașina care a provocat accidentul a fost prima mașina care a întors pe linie dubla continua cel din spate a oprit și ceilalți nu au putut opri la fel ca și mine presupun. Cazul s-a încheiat dar cam simplu, eu am ieșit cel mai rău trebuind să-mi repar mașina singur și am dat asigurarea la cel din fata iar cel din fata la cel din fata lui și tot asa. Cel care a întors nu a pățit nimic, a rămas necunoscut. Intrebarea mea e se putea rezolva altfel? Bine știu ca e lovire din spate dar totuși oprești asa pe banda a 2, faci accident nu era nici un triunghi, o mașină pe avarii absolut nimic, nu era semnalizat nimic.
Am primit și amenda pentru nerespectarea distantei în condițiile meteo, ningea și eu aveam undeva la 10 15 m distanta de cel din fata era și foarte aglomerat, viteza nu aveam, deci se putea soluționa altfel cazul sau as putea face și eu la fel? Opresc mașina pe a doua banda ma lovește unul și spun ca mi-a sărit un câine în fata și îmi fac mașina pe asigurare (întrebare ironica nu sunt nebun sa omor pe cineva). Fundă

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta tine de ce te-a invatat instructoru la scoala, plus ca ai avut intrebari cu, cat trebuie sa tii distanta fata de masina din fata, in oras, sau pe autostrada sau cand e ud pe jos si altele.
Nu sti nici o data ce face ala din fata. Poate ii sare un caine in fata, sau vrea sa faca stanga, si tu in secunda aia te uiti la telefon, sau mai stiu eu, vorbesti cu cineva. Daca pastrezi distanta, ai timp sa opresti la timp.
Daca tu te incadrezi pe banda din stanga, sa faci stanga, semnalizezi si efectuezi manevra corect, si altul din spate te loveste, el e vinovat.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate si altfel.
ALta data vei conduce mai atent, respectand distanta de siguranta.

P.S. Daca drumul aluneca, atunci e mai indicat sa mergi pe banda 1-a, chiar daca ajungi cu cateva minute /ore mai tarziu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți face și tu la fel. E nerespectarea distantei. Dacă tu ai o distanta mai mare oprești oricand

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu cine lovește din spate e vinovat