| Broo22 a întrebat:

Salutare! Detin o octavia 1 1.6 mpi. Problema este ca s-a aprins in bord martorul EPC si din acel moment nu mai funcționează AC-ul, de asemenea nu pornesc nici termocuplele, le-am verificat si functioneaza, la fel si releul.
Care ar fi problema?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Termocuple ces alea, la ce te referi? EPC are ca si cauze mai multe sisteme, deci ar putea fi ceva minor, sau ar putea fi ceva mai serios.

Nu mai functioneaza AC-ul pentru ca ai probleme cu acest EPC, care inseamna Electronic Power Control, adica ceva legat de puterea masinii.
Poiate fi de la alimentare, poate fi de la senosri cuym este cel de viteza, MAF sensor, is multe posibile cauze.
Treb sa scanezi m, asina sa vezi exact ce coduri ai, iar referitor la AC computerul inchide AC pentru ca masina nu mai poate duce prera multe.

Nu ai cum sa spui exact ce problema este, pana nu bagi o scanare, sau testare, na sa nu se spupere unai ca spun scanare laughing asa miau atras unia atentia cei aia scanare laughing

| AmandinaDragan a răspuns:

Mergi la o reprezentanta Skoda si cere o diagnoza.