| Andreidumm a întrebat:

Salutare, dețin un audi a4 b8 caga 2.0 TDI din 2008, problema este ca mașina uneori (de regula după ce o alerg) tremura și da fum(foarte puțin) are egr Off și DPF Off, am testat injectoarele iar injectorul 2 și 4 au -1, 20 (4) și -0, 95 (2), ceva idei de la ce ar putea fi? Am fost la câte service-URI in Ploiesti de dacă le luam tableta din mâna nu știau unde e capota … asta e

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand merge prost, trebuie vazuta presiunea in rampa, valoarea debitmetrului, si ce citesc senzorii de temperatura + rotatie motor.
Se poate chiar sa iti fie anulat gresit EGR-ul, si sa mai aiba momente in care deschide si ramane blocat asa.
Eu unul nu recomand EGR off decat la masinile care circula 100% in oras. Altfel sunt sanse mari sa ai probleme cu chiulasa, daca faci drumuri lungi.

| Andreidumm explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Egr este anulat de 2 ani ea a început sa facă așa acum …

| OldSoul a răspuns:

Ar trebui sa verifici valorile la injectoare atunci cand tremura...
Eventual chiar in mers.
Dupa valorile spuse de tine, acel tremurat ar trebui sa fie "neglijabil" as putea spune.

| IceRope a răspuns:

Nu se poate da un răspuns concret aici. Fă un fuk test la reprezentanță, dacă îți iubești mașina. Dacă nu, las-o baltă.

| NisipLaMare a răspuns:

Este data peste cap, care "specialist" a umblat la ea a stricat-o mai pe inteles.

| Andreidumm explică (pentru NisipLaMare):

Pai asta a început acum in ultima perioada ea este egr Off de mai bine de 2 ani

| C0STEL22 a răspuns:

Verifica daca are span in filtrul de motorina, apoi in pompa.Este boala lor. Spanul strica apoi injectoarele, se duce pe retur in rezervor si iti contamineaza toata instalatia
https://www.vwcc.ro/viewtopic.php?t=7

si eu am egr off si dpf off tot de doi ani.

| CindreaMihai a răspuns:

La un service ai putea afla cel mai bine