| Începătorul988 a întrebat:

Salutare. Dupa ce mi-a intrat un f***t in c*r fata, am franat destul de tare. De atunci imi sta pedala de frana putin "apasata", am incercat sa o ridic, dar degeaba... masina in cauza audi a3 2.0tdi 170cai 2008. Mai am aprox. 250/270km pana acasa...

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe vazut nivelul lichidului de frana sa nu fie scazut. Daca are cat trebuie pedala isi revine la pozitia normala

| Începătorul988 explică (pentru mgtow):

Si-a revenit dupa aprox. 40min, dar de atunci parca cand o apas franeaza de mai jos, nu franeaza instant.

| mgtow a răspuns (pentru Începătorul988):

Verifica nivelul de lichid frana si daca e bun atunci ti s-a bulit ceva la pedala arc, legatura slabita din mecanism.

| Începătorul988 explică (pentru mgtow):

Pu*a mea, unde-i "suntserios" sa mai comenteze acum de Romania si cum se respecta legile ei? Cand in m*rtii mei, nu vezi pe unu in oglinda ca vine cu 160/170, si se baga el cu 1.4'u lui periculos pe b2...

| vasiledan1999 a răspuns (pentru Începătorul988):

Poate cel cu 1.4 are franele ok.
Tu cu cazanul tau risti sa provoci accidente.

| Începătorul988 explică (pentru vasiledan1999):

Ai dreptate. Mai bine franeaza un logan, decat un audi intretinut. Stii, poate zici ca ma laud, dar majoritatea cu logan isi cumpara anvelope second hand, si placute de frane no-name, ca meh, sunt mai ieftine. Ei bine, eu pe masina am cauciucuri noi(dot 2018, pe 17) si frane de la ate. Crede-ma, daca loganul tatalui tau (ca tot ridici atata loganul, cred ca si asta are tatal tau, ca tu sigur nu ai masina), franeaza mai bine decat masina mea ii dau 100€. Poti cauta problema cu pedala de frana nu am avut-o numai eu, sau numai audi-urile a3.

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Deci mergeai ca descreieratul si acum comentezi nu? Daca mergeai legal pe respectivul tronson de sosea nu ti se fu.tea nici pedala si nici ala nu iti iesea brusc in fata ca poate omul aprecia corect viteza.

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Viteza o apreciezi usor. Cand tu vezi ca ala se aproprie rapid de tine, automat nu are 130. Aproximezi asta si dupa faruri. Si nu, nu mergeam ca descreieratul. Mergeam cu o viteza in care mai aveam timp de reactie, timp de franare, imi cunosc suficient de bine masina, si ce poate cand vine vorba de franare.

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Cum le stii tu pe toate la volan desi ai permis de cateva luni probabil. Teribilismul tipic varstei. Aparent iti cunosti tu masina, dar de data asta ti a dato peste nas. Data ciitoare poate se duce pedala de frana pana la fund si nuI se mai opreste masina, da ce mai conteaza, important e ca iti cunosti tu masina. Daca ala iesea in fata ta cu 5 secunde mai tarziu, te mai ajuta ca iti conosti masina

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Stii, nu e vina mea ca unii nu folosesc oglinzile corespunzator. Am vazut inainte masina din fata lui, si deja aveam piciorul pe frana!
"Teribilism"? Nu cred. Daca eram un tanar teribilist, parintii nu imi mai ofereau increderea lor, sa circul cu masina atatea sute/mii de km, intr-o zi. Am facut 4drumuri Romania-Germania, si 2 Severin-Iasi. Daca eram teribilist, parintii iubitei mele nu isi mai lasau fata cu mine. Da, si ei stiu ca uneori mai conduc cu viteza. Nu ma uit doar la o masina, ma uit la tot traficul ce se deplaseaza in fata mea. Poti merge cu viteza. Pana acum viteza nu a ucis pe nimeni, crede-ma. Prostia i-a ucis, si masinile cumparate de parintii. Puteam sa imi iau si eu un euro5, potent din punct de vedere al motorului, dar neglijeam intretinerea masinii, atunci eram teribilist. Am ales sa imi iau un harb, dar sa ma pot baza pe el!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

De când sunt pe TPU, n-am văzut mai multe întrebări despre o mașină decât despre jegul ăla de A3 la care zilnic ți se strică ceva. laughing)

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Nu mi s-a stricat nimic pana acum din vina masinii. Jeg? Ce masina conduci, de curiozitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

Atunci e mai grav, ți s-a stricat din vina ta că bubui de prost.
E treaba mea, dar nu-i nici veche de 15 ani sau cât are sărăcia ta și nici nu merg cu 190 pe drumuri unde am voie cu 70-80. laughing))

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

10ani. Nu mergi pentru nu iti permite? Dupa cum am zis, puteam sa imi iau si ceva mai nou, doar ca acest model mi-a placut mie. Si un e36 frumos facut tot "saracie" e? Nu, "saracie" e o masina neintretinuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu merg pentru că nu sunt idiot și nu vreau să mi se adune creierii de pe șosea, lucru pe care ți-l doresc ție.
Cum am spus, dacă mașina e bună, înseamnă că tu ești cel mai prost șofer.

| mgtow a răspuns (pentru Începătorul988):

Ala nu ma inghite, cred ca am fost destul de corect cu el

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Hai sa iti zic ceva. In Romania chit ca exista sau nu limita de viteza numarul accidentelor sunt aceleasi. De asta v-or sa si scoata limita de viteza pe autostrada. Dar, dupa cum am mai zis, la cata autobanda avem, sigur o sa ne ajunga!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

De unde asta că vor sa scoată limita de vitezălaughing)
Dacă n-ar fi retardați ca tine și alți retardați care fac pe zmeii la intersecții și nu dau prioritate, ar mai fi foarte puține accidente.

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Majoritatea accidentelor sunt facute de cei cu experienta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

Asta chiar e bună. rolling on the floor)))))))

Răspuns utilizator avertizat
| vasiledan1999 a răspuns:

Ai o vechitura de 10 ani cu defectiuni la sistemul de franare?
Nu m-as mira sa ai si catalizatorul scos si ai trecut ITP-ul su spaga.
Tu esti f***t in c*r.

| Începătorul988 explică (pentru vasiledan1999):

Bai pruncule, mar* in mor*isorii tai sa iti deconteze astia banii de la abonamentul de autobuz.