| xs1der a întrebat:

Salutare!
Inca nu am permisul si am o nelamurire.
Daca merg pe un drum in ambele sensuri si ma intersectez cu un drum in sens unic si fac stanga, va trebui mereu sa ma incadrez pe banda din stanga (banda cea mai apropiata de acostamentul din stanga)? Chiar daca vreau sa fac dreapta la un moment dat la sfarsitul drumului in sens unic? Adica, ma pot incadra si pe banda din dreapta? Intreb din punct de vedere al examenului de traseu, nu al unui detinator de permis.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru stanga te incadrezi pe stanga si pentru dreapta pe banda dreapta. Nu e mare lucru. Cum crezi ca toti prostii au carnet?
Vezi ca atunci cand virezi la stanga INTOTDEAUNA pierzi prioritatea fata de vehiculele ce vin din sens opus.
Cand vrei sa virezi la dreapta te bagi pe prima banda (la dreapta).

| xs1der explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, deci in cazul in care politistul nu imi spune unde trebuie sa o iau ideal ar fi sa ma duc pe banda din stanga in sens unic si ulterior daca imi spune sa fac dreapta la sfarsitul drumului in sens unic sa ma incadrez pe banda din dreapta.
Iar daca imi spune de inainte ca o sa trebuiasca sa fac dreapta, ma incadrez din prima pe banda din dreapta, iar daca imi spune stanga, ma incadrez pe banda din stanga.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xs1der):

Mereu circuli pe prima banda (din dreapta) daca drumul are doua benzi. Doar in caz ca vrei sa depasesti sau sa schimbi banda de mers o iei pe banda din stanga. Ca incepator stiu ca esti obligat sa mergi doar pe banda din dreapta timp de un an de zile. De te prinde politia ca mergi pe banda din stanga in mod nejustificat cand ai fi putut sta pe banda 1 stiu ca te poate amenda. Ai vreme sa inveti. Intreaba pe instructor toate detaliile ca de aia platesti scoala happy

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Normal ar fi să te încadrezi pe banda cea mai din dreapta.