| Aaanon a întrebat:

Imi poate explica cineva cum se face un viraj la stanga, intr-o intersectie? Am inteles ca trebuie sa ma apropii de axa drumului Si sa fac stanga in loc...dar unde? La începutul dungii discontinue sau atunci cand aceasta se sfârșește? Apoi, cand trebuie sa fac un viraj tot la stanga si sa intru pe un drum cu sens unic, trebuie sa opresc la începutul dungii discontinue apoi sa virez stanga si sa ma încadrezi pe a doua banda, avand in vedere ca e sens unic? Va rog fara comentarii rautacioase, chiar nu am inteles asa bine si vreau sa nu mai gresesc. Va multumesc!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scrie in Legislatia Rutiera! Pune mana si invata ca nu vei lua in veci sala, daca vii s aintrebi pe forum, in loc sa pui mana sa tocesti cartea aia.
Si mai doreai sa dai examenul inainte de a face scoala de soferi, de ce, ca oricum nu ai habar de legile de circulatie?
Daca nici macar sa intelegi legile simple de circulatie nu poti, imi pare rau sa-ti spun, dar nu vei avea in veci sansa sa iei carnetul de conducere.

| Începătorul988 a răspuns:

Te opresti sa faci stopul, dupa virezi la stanga. Ce axa? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când virezi stânga pe un drum cu 2 benzi, virezi lângă ax.
Când virezi pe un drum cu o bandă(bine, pe orice drum...) trebuie să ai grijă să nu iei virajul prea din timp, fiindcă vei tăia linia continuă, deci practic ai intra pe contrasens
Pe drumul cu sens unic nu sunt benzi, dar când e posibil e indicat să circuli pe dreapta, unde vrei să te încadrezi?
Întrebarea nu prea o înțeleg, o poză de pe Google Maps ar ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| Kron5tadt a răspuns:

Pe botul masinii mele am doua abtibild-uri, cu o cruce peste fiecare dintre ele. Un abtibild este cu sigla Renault, altul cu sigla BMW. Daca-mi iesi in cale, sigla masinii tale va avea "loc de cinste" langa celelalte. Esti pericol public!

| NCristian a răspuns:

Te apropii cât mai aproape de centru intersecției fără să îl depășești și te asiguri în faţa ca buline cineva, dacă e liber mergi mai departe, dar să te asiguri și la pietoni.
Nu ocolii centrul imaginar al intersecție, e o prostie colosală.
Te apropii de centru te asiguri că din faţă nu vine vreo mașină, apoi dacă strada pe care mergi are două benzi, intra pe a doua bandă apoi semnalizează dreapta asigură-te pe oglindă și încadrează-te pe banda nr 1. Asa e riscul cel mai mic să faci accident.

https://youtu.be/REFU5paclPw

| Sorin222 a răspuns:

Imagineaza ti un punct in mijlocul intersectiei, tu trebuie sa il ocolesti'done

| NCristian a răspuns (pentru Sorin222):

Tu ai condus vreodată? Sau stai în București? Căci atunci înțeleg de ce vorbești prostii, că numa acolo se conduce într-un hal de nedescris. Dacă intersecția este semaforizată și din faţă vin mașini care vor să facă stânga, cum dracu îți imaginezi că vor putea să facă dacă aceștia vor ocoli punctul din centrul intersecției.

| Sorin222 a răspuns (pentru NCristian):

Https://imgur.com/a/NBbDtGw
vorbesc prostii, stiu.