| Sorin3d a întrebat:

Salutare la toti de pe acest site. Am si eu o intrebare sa zicem asa : Vi se pare corect ce se intampla cu inmatricularea masinilor dupa nu stiu ce regula la notar ce a aparut acuma? pentru ca eu am platit o taxa de poluare ca sa pot sa circul legal cu masina care bineinteles ca mi se cunoaste in pretul masinii, si vine altu care isi inscrie un ditamai jeep-ul cu motor mare care polueaza ca... si plateste 300 de euro ca am inteles ca la atata te scoate cu tot cu cheltuieli, mie unu nu mi se pare corect legea trebuie sa fie egala pentru toti sau atunci sa se restituie la toti banii inapoi fara avocati si dosare pe rol. va multumesc

5 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Nu stii ca legile in Rom.sunt pentru prosti? desteptii le ocolesc.de aia au plecat oamenii din tara, de scarba.

| Braunion a răspuns:

In mod logic si firesc trebuieau sa plateasca mult vehicolele care polueaza mult si aproape insesizabil vehciolele cu motoare Euro 5. Ce s-a facut la noi in tara este o tiganie (practic, cu cat motorul e mai vechi cu atat platesti mai putin).
Nu-mi spuneti ca un Mercedes de ultima generatie polueaza mai mult ca o Dacia 1310 cu motor Diesel... E o lege data parca special sa descurajeze achizitionarea de masini noi.
Formula anterioara era la fel de proasta, taxa de prima inmatriculare era enorma pentru masinile inmatriculate inainte de 2007. Trebuie gasita o cale de mijloc, dar statul nu doreste asa ceva (cineva trebuie sa finanteze si vilele din Primaverii)

| Sorin3d explică (pentru Braunion):

Nu m-am referit la timbru de mediu, poate nu esti la curent dar mai nou cel putin la mine in maramures isi inmatriculeaza toti masinile fie ele pe stanga sau pe dreapta, cu numere de Bulgaria, rosii, de Anglia, orice. isi inmatriculeaza fara sa plateasca timbru de mediu. nu e corect.

| suntserios a răspuns (pentru Sorin3d):

Nu prea inteleg ce vrei sa zici. taxa de inmatriculare e proportionala cu marimea motorului, cu vechimea masinii si cu normele de poluare. Nu inteleg cine si de ce e nedreptatit din punctul tau de vedere.
Conform legii nu isi inmatriculeaza nimeni masina in Romania fara a plati acea taxa daca este cazul.