| Viorelusus7wo2922idx a întrebat:

Salutare,Lucrez la firma de Termopane Rehau, si scot la vanzare 7 masini: 3 Logane 2007-2008, 2 Opel Astra H 2006 si 2 Camionete Citroen Jumper.
Am pus ochii de doua masini, un Logan 1.6 mpi din 2008 Albastru Jandarm si inca un Opel Astra 1.7 diesel 2006 tot Albastru (blue ).
Care dintre cele doua sunt mai confortabile, fiabile etc. Masinile au intre 180 si 200 de mii km.
As vrea sa o iau ca masina, de (fataiala) zi de zi ca eu am un Matiz din 2004 si mi-a ramas c-am mic.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiind niște mașini atât de vechi și rulate contează care a fost mai bine întreținută

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca fiabilitate, Logan este foarte ok, mai ales daca e facelift (alea au tabla buna).
In schimb, la confort, stabilitate si siguranta, Astra H e mult mai sus. Eu nu m-as uita la Logan, as lua Astra cu ochii inchisi.
Mai ales ca motorul 1. 6mpi de Logan e destul de mancacios, in timp ce 1.7 CDTI e genul de motor care consuma 4-6 litri la suta de km.

| AsevioDGA a răspuns:

Salut, daca vrei o masina spatioasa de oras, cea mai buna alegere este Loganul (fiabil si ieftin la intretinere). Daca faci mai des drumuri extra-urbani, atunci mergi pe Opel, confort si o siguranta mai mare decat un Logan.