| 00Red02 a întrebat:

Salutare. Mi s-a spus la benzinărie când am vrut să îmi fac rovinieta, că în weekend nu se plătește. O fi adevărată chestia asta sau mi-o dat țeapă?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acela de la benzinarie cred ca s-a referit la faptul ca nu pot baga rovinieta in sistem in weekend!

De platit rovinieta trebuie sa platesti oricand circuli, si de sarbatori dar si luni pana duminica 24/24, oricand!

Cine sunt scutite de la plata Rovinietei? anumite institutii ale statului si masinile persoanelor cu dizabilitati

| darrio2007 a răspuns:

Se plateste pentru ca mergi pe drum indiferent daca este weekend sau nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza daca e weekend sau nu

| adryang78 a răspuns:

Poate nu încasează ei pentru roviniete, deși mi se pare ciudat.
Dacă ai circulat fără, ai termen 24 de ore s-o faci.

| Konstantinos99 a răspuns:

Nu se plateste dar amenda iti soseste! Pe drumurile nationale, express si autostrazi este obligatorie. Poate nu puteai sa faci la iei in weekend o fi o politica speciala dar, rovinieta e obligatorie 365 zile/365 zile.

| RovinietaDotOnline a răspuns:

Nu este adevarat. Cel mai probabil a facut o gluma sau nu avea chef sa munceasca.

Rovinieta este o taxă de utilizare a drumurilor publice, impusă de autoritățile din România pentru a finanța întreținerea și dezvoltarea infrastructurii rutiere. Este obligatorie pentru toți șoferii care utilizează drumurile publice - DN si autostrazi, inclusiv pentru autoturisme, vehicule comerciale și transportatori. Lipsa rovinietei valide poate atrage amenzi substanțiale și alte sancțiuni.

Plata rovinietei poate fi suspendata doar in mod exceptional de catre autoritati si este comunicata in mass-media.

| Remus93 a răspuns:

Poate nu vor ei dar normal asta nu ar fi vreo problema că e weekend sau nu...e gargara de a lor.