| ShadoWizz a întrebat:

O sa incep clasa a 11-a (17 ani) si stiu ca e prea devreme dar vreau sa stiu din timp urmatoarele lucruri:
Dupa ca termin scoala as dori sa devin sofer pe tir de cursa lunga (gen >>>>Romania-Copenhaga-Italia-Franta-Romania),ce-mi trebuie sa devin sofer pe tir,cam cat o sa ma coste,cum fac rost de tir,cum fac ca sa ma angajez la o anumita firma,unde gasesc "cartea soferului de tir" (ce faci cum stationezi,unde te caci etc), ce scoala de sofer din Braila este buna ca sa devii un sofer de tir bun, cam cat castigi(nu vreau un pret fix ci unul care variaza de ex: 3~4m euro laughing ) si cred ca o sa mai am intrebari dar le pun mai incolo cand imi reamintesc care sunt...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai ai timp si poate se mai schimba legislatia rutiera. In prezent, pentru a ajunge sofer de tir, trebuie sa ai varsta de 21 de ani si scoala de conducere o poti incepe abia cu 3 luni inainte de implinirea varstei.

| o0ops_2090 a răspuns:

Pai dabea la 21 de ani poti sa faci scoala de soferi pentru categoriile C+E care iti sunt necesare pentru TIR.
Dupa ce ai C+E va trebui sa iti iei atestate pentru marfa, substante periculoase, etc...