| XxMariaElenaXx a întrebat:

Salutare!

Saptamana aceasta, am examenul auto, traseul, este pentru data cand il sustin. Imi puteti oferi cateva sfaturi, va rog, pentru a ma mai relaxa putin.

Stiu da pot gasi pe internet tot ceea ce am nevoie, insa mi-ar prinde bine sa "vorbesc" cu alte persoane happy.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| vlllaaddd a răspuns:

Salut, prima oara cand te urci in masina sa aplici regula SOC
Scaun
Oglinzi
Centura

apoi, inainte sa pornesti motorul sa scoti din viteza ca sa fie in punctul mort
apoi dupa ce pornesti motorul sa aprinzi farurile, apoi inainte sa pleci de pe loc te asiguri in toate oglinizile REPET, IN TOATE si dai semnalizare sa pleci.

Cand e drum liber si nu e nimeni in fata poti merge mai repede ca sa nu te depuncteze politistul.

tu o sa mergi cam cu 30-36, daca ai drum liber mergi pana in 40 schimband in treapta a 3 a de viteza.

Mare atentie si la parcări si la reperele de care ti-a zis instructorul sa fii atenta

nu forța intrarea in intersecții ca o sa iti puna imediat o frana.

Astepti si 2-3-4-5 minute cat trebuie, doar cand e liber te bagi.

Iar daca vrei sa o iei la stanga intr-o intersectie si o masina iti face semn sa treci, nu treci, mai intai intrebi polițistul daca te poti baga.

Altfel iti pune frana si te pica pe motiv de neacordare de prioritate

Iar la indicatorul STOP este OBLIGATORIU sa opresti masina ( masina trebuie sa stea cel putin o secunda nemiscata la indicatorul STOP )

Ai voie sa faci maxim 20 de puncte, de la 21 sau mai mult esti respinsă.

Atentie mare pe drum si nu te grabii, fa totul incet pentru ca emotiile sunt mari, dar dezamagirea e si mai mare daca pici.

Bafta!

3 răspunsuri:
| Eusuntingineru a răspuns:

Incearca sa vizualizezi, sa ti imaginezi cum ar fi cu politialstul in dreapta si procedeaza asa cum ai invatat, cu reglajul oglinzilor, semnalizari etc. Poti simula punandute pe un scaun... 5min. de practica n ar strica.laughing Si nu uita! trebuie rabdare.

| Andrei_Mihai_1999 a răspuns:

Salut, ca iti pot recomanda, ceea ce am facut si eu si l-am luat din prima, este sa conduci mai incet, asta incat sa ai timp de reactie si sa fii mai atent, intr-adevar, m-a depunctat ca am mers incet dar asta a fost singurul lucru, in concluzie nu te grabi.

| XxMariaElenaXx explică:

Stiu că*
Scuzati greselile