| deM0 a întrebat:

Salutare, sunt amator asa ca nu aruncati cu pietre in mine big grin
am la masina casetofonul original din fabrica 2x15w cu 2 boxe de 55w pe fata
daca imi schimb casetofonul cu 4x50w se vor auzi mai bine?

7 răspunsuri:
| heddy10 a răspuns:

Treaba sta in felul urmator: acei 4x50w sunt de marketing. In realitate scoate cam 4x20w reali (depinde de player). Daca vrei sa faci un upgrade, iei niste difuzoare ceva mai potente (60-70w rms) si le amplifici, pentru ca playerul va distorsiona la volum ridicat din cauza ca nu are amplificare pe masura. Poti pune orice difuzoare pana in 50w rms direct legate la player daca nu vrei sa le amplifici.

Evident ca vei simti o imbunatatire a sunetului pentru ca tehnologia avanseaza, la fel si playerele in acest domeniu.
Cauta un player mai dotat, cu egalizator, macar filtru hpf, iesiri rca si control subwoofer in caz ca ulterior doresti sa montezi unul. Te va scuti de o alta investitie in momentul acela.

Bula
| Bula a răspuns:

De auzit se va aude mai puternic, si mai ragusit cand il dai la maxim, dar dupa scurt timp se vor arde boxele.
Puterea boxelor este dat pentru maxim 1 minut de functionare, dar pentru uz permanent trebuie sa fie de minim 3-4 ori cat puterea de iesire a amplificatoarelor, sa reziste!

| cristi202 a răspuns:

Eu stiu ca pe aici se dau raspunsuri, nu se arunca cu pietre. happy
Depinde de casetofon si depinde de boxe.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Dar boxele lui originale ce au nu se aud bine sau de ce vrei sa i pui altele, fabricantul casetofonului la prevazut cu boxe de 15 Wati, nu ai spus sunt pe 4 sau 8 ohmi? Ca daca sunt pe 4 ohmi si îi pui de 8 ohmi arzi finalii in casetofon, daca sunt pe 8 ohi si pui de 4 arzi boxele, iar ca wati poti sa i pui 50 wati dar cu conditia sa respecti ohmii daca sunt de 4 ohmi îi pui de 4 daca sunt de 8 ohmi îi pui de 8 ca altfel prăjesti tranzistorii finali in casetofon sau integratul depinde de constructia casetofonului, si ca sfat daca schimbi boxele cu unele mai mari nu da muzica la maxim ca ne fiind boxele lui originale cu care a venit echipat il arzi ca intră o impedanță mare in el.

| deM0 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, nu se aud bine boxele originale, pe alea le-am schimbat la 2 zile dupa ce am luat masina, si de curand am facut rost si de un casetofon si ma gandesc ca le-or face sa se auda si mai bine astea de 55w si boxele sunt pe 4 ohmi la fel ca playerul pe care vreau sa-l pun

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca alegi unul de calitate, da, se vor auzi mai bine.
Dar sa stii ca 15W reali nu e o putere mica. Multe playere aftermarket se aud foarte bine, cu o putere reala de 20, maxim 30W.
4x50W e o exagerare, la majoritatea.

| Cybe3r a răspuns:

Depinde la ce te referi "mai bine" daca il ei mai puternic risti sa arzi boxele. Dar cum vrei tu sa ei tu casetofon de 4x50w e potrivit pentru 2 boxe de 55w va scoate un sunet mai puternic dar claritatea depinde de difuzor dar si de dotarile casetofonului.