| KaPy2 a întrebat:

1. Ce credeți ca are scuteru meu?
Când îl pornesc și sta la relanti se aude un țăcănit,când îl turez nu se mai aude,ce poate fi ca ma dispera acel sunet!
Compresia este buna,trage, fuge de pornit pornește imediat
2. Cât costa un atv yamaha raptor cu motoru de 400cc?
Dau funda!

16 răspunsuri:
| ManeaAlex a răspuns:

Schimba rulmentiwinking

| KaPy2 explică (pentru ManeaAlex):

Pai mi-a schimbat un "meseriaș" bilele de la variator și de atunci a început sa țăcănească, eu ma gândeam la ambielaj sa aibă joc...am sa încerc alt variator sa vad dacă face tot asa..., cât costa o pereche de rulmenți originali?

| ombladon a răspuns (pentru KaPy2):

Ti-a umblat la variator si tu zici ca banuiesti ambielajul? Variatorul trebuie schimbat.

| KaPy2 explică (pentru ombladon):

Pai mi-a spus cineva ca are joc și țăcănește la relanti...
Am schimbat bilele de 3 ori dar am luat mai ușoare de 4 gr și ceva, voi încerca alt variator...mulțumesc frumos!

| KaPy2 explică (pentru ombladon):

După ce mi-a pus "meseriașu" bilele noi la scuteru a început sa țăcăne, sa nu fie bilele potrivite?
Sa dau variatoru jos și sa ma duc la un magazin de scutere și sa-mi spună vânzătoru dacă-i ok sau trebuie schimbat?

| ManeaAlex a răspuns:

Si daca i schimbi rulmenti pune-i si semeringuri noi...Da stii de la ce mai poate sa fie de la ambelaj ai prins joc in el.Du-te la un meseriasi si zii sa til verifice.Pot sa pariez ca mai mult ca sigur e din ambelaj

| KaPy2 explică (pentru ManeaAlex):

Pai dacă voi schimba rulmenți voi schimba și semeringurile, asa spunea și cineva ca am joc în ambielaj..., dar jos în stânga/dreapta nu în sus și în jos cum își face el cursa, asta a fost verificata la ultima segmentare...

| ManeaAlex a răspuns (pentru KaPy2):

Pai sa nu aiba deloc joc in sus si in jos da in stanga si in dreapta nu conteazawinking

| iZberg a răspuns:

Salut 1 poate fi de la motor nu imi dau seama.
2 poate costa intre 1000-1800de euro daca al iei second hand (depinde de vanzator ) dar nou nout poate trece peste 2000 de euro

| Tavy201 a răspuns:

Si eu tot din zona segmenti-pistoane s-ar putea sa fie, mai exact segmentii uzati. dar asta depinde de stilul tau de mers si de cati km are

| KaPy2 explică (pentru Tavy201):

Nu are cum sa fie segmenții...

| Tavy201 a răspuns (pentru KaPy2):

In locul tau nu as fii asa sigur, cam asta am patit si eu cu tacaneala, doar ca la mine erau uzati si runigit pentru ca a stat vreo 2 ani scuterul nepornit

| Andrei0763 a răspuns:

Poi scuterul cred ca are problema cu segmentii.Schimbai si vezi daca tot asa face.

| KaPy2 explică (pentru Andrei0763):

Segmenții?,tu nu auzi ca pornește imediat, trage, fuge, dacă erau segmenți dădeam la pedale sa pornească și ma rugam de el sa plece nervos...

| Andrei0763 a răspuns (pentru KaPy2):

Prietene cand segmentii sunt pe duca incepe sa faca asa

| KaPy2 explică (pentru Andrei0763):

Crede-ma ca nu sunt pe duca!, si cand l-am segmentat facea la fel...