| AlexPop667 a întrebat:

Salutare TPU! As avea o întrebare legata de trotineta electrica. As vrea sa imi achiziționez o trotineta Kukirin g2 pro. Poti sa mergi cu ea pe drumul pubilc daca prinde 45km/h fara permis. Sau ce poti păți daca te prinde politia. Si stau in Austria si as dori sa o cumpar pentru a merge la munca? Daca stie cineva!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cate stiu, si in Austria (ca si in alte ari din UE), viteza vehiculelor pe doua roti (trotinete, biciclete, etc.) trebuie sa fie limitata la 25 Km/h.
In caz de viteza mai mare, poti fi amendat si/sau se poate confisca vehicolul.

| AlexPop667 explică (pentru Bula):

Si daca mergi cu ea cu viteza care sa nu depășească 25?

| Bula a răspuns (pentru AlexPop667):

Trebuie sa respecti legislatia.
Daca totusi depasesti viteza, atunci te "ustura".

| suntserios a răspuns (pentru AlexPop667):

Nu așa funcționează legea. Că așa și cu mașina poți merge cu maxim 25 km da asta nu înseamnă că poți conduce vara permis

| Mihai0101 a răspuns:

Magazinul care o vinde trebuie sa specifice daca este nevoie de permis ca si la scuter de exemplu.Ei care vand acest vehicul trebuie sa stie de ce nu ai intrebat acolo daca e nevoie de permis?