| KaPy2 a întrebat:

Salutare TPU
As avea si eu o problema am un scuter malaguti f12 pe aer cu soc electronic.
Dimineata cand dau la automat nu vrea sa porneasca,daca dau prima peda porenste, iar ziua porneste la automat sau cand e cald motoru, compresie am calumea cai recent segmentat ce ar putea avea?

Răspuns Câştigător
| OcZ a răspuns:

Normal ca nu porneste ma poti sa pui baterie si de 10 amperii! Cand ii dai pedala intra imediat centrifuga si invarta instant dar la automat trebuie sa se inchida semiluna ca sa o ia centrifuga! De asta scrie in carte ca dimineata trebuie PEDALA nu automat!

7 răspunsuri:
| Mariussss14 a răspuns:

Dimeata e mai goala bateria iar cand motorul e cald si bateria sa mai incarcat ca ai umblat cu motorul si atunci are forta sa invarta electromoturu calumea

| KaPy2 explică (pentru Mariussss14):

Am baterie nouawinking de 4 ampieri, am pus si de 7 ampieri degeaba nu vrea, cand e caldut afara doar cat ii arat butonu o iawinking, dimineata e frig si de asta nu vrea straight face

| madalinpatrasc a răspuns:

Pai dimineata motorul este rece si porneste greu la automat pentru ca electromotoru nu invarte cu aceias viteza ca atunci cand pornesti la pedala

| adelynx a răspuns:

Poate e de la bujie

| KaPy2 explică (pentru adelynx):

Bujie noua bosh si de rezerva NGKwinking

| Krystynica a răspuns:

Pot fi mai multe cauze, trebuie o verificare generala: incepi cu bateria masurata daca curentul este in parametri normali (reincarc-o daca voltajul e prea mic) schimb-o daca e foarte veche, verifica carburatorul (reglaj aer/benzia) desfa-l si curata-l cu decarbusol daca nu a fost curatat de mult timp, sufele aceleratiei si socului verifica daca au lungimea potrivita sa nu fie deranjate, urmeaza motorul desfa capacul la cilindri si verifica reglajul tachetilor de cele mai multe ori acestia sunt cauza problemelor daca sunt dereglati (motorul porneste greu sau nu mai porneste)

| KaPy2 explică (pentru Krystynica):

Eu ma refer la automat nu vrea dimineata in restul zile o ia la sfertwinking, dimineata la peda 2-3 pedale si a luat-o, e recent segmentat daca are o luna