| marcel1999 a întrebat:

As dori sa-mi cumpar un scuter si am nevoie de niste informatii. Care este varsta necesara, de ce documente am nevoie, si ce permis trebuie pentru a putea conduce un scuter. Mentionez ca am 15 ani si la anul in martie fac 16. Deaia pun aceasta intrebare pentru ca acum cativa ani trebuia cv atestat si varsta minima de 16 ani, dar acum am auzit ca trebuie permis de conducere care il faci la 18 ani... Dau funda cui ma lamureste!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca scuterul se incadreaza la categoria moped (capacitatea cilindrica de pana la 50 cmc) sau capacitatea cilindrica de pana la 125 cmc poti obtine permisul la 16 ani, respectiv permis de categoria AM pentru moped si categoria A1 pentru celalalt. Scoala de conducere o poti incepe la 15 ani si 9 luni.
La scoala vei invata si legislatia rutiera, inclusiv actele de care ai nevoie.

2 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Toate informatiile astea le gasesti pe google, chiar asa de puturos esti?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de 16 ani impliniti si permis de categoria AM