| NaturalLl a întrebat:

Ce ma sfatuiti sa aleg dintre un Opel Vectra B si un Volkswagen Golf 4 OCEAN? Ambele cu 1.9 sau 2.0 TDI. Poate si pentru tuning, nu stiu sigur. Si de ce?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Pararea mea e ca pentru tuning ar arata mult mai bine un Vectra B, mai ales daca e HatchBack si facelift, sau mai bine spus in general B facelift arata mai bine decat un Golf, acum desigur e discutabil, asta e doar opinia mea.
E o masina totusi mai spatioasa fata de Golf, sa nu mai spunem ca daca ai ganduri serioase, ai spatiu suficient in portbagaj si pentru un airride, pentru un sistem audio, si poate iti mai ramane si loc.
Acum pe partea de motorizari, nu prea am ce sa spun, nu am avut de aface cu motorul de 2.0 de la Opel, dar totusi imi pare ca are cam putini cp, iar daca tot vrei sa investesti, ia cel putin un 2.2 sa ai ceva mai multi cai, e pacat sa bagi bani intr-o masina si peste scurt timp sa regreti, si sa renunti pentru ca nu ai suficienta putere.
In schimb daca vrei Golf, ai de ales, daca prinzi un ARL (150cp), te-ai scos, mai o remapare, si ai destula putere pentru zilele noastre, iar cu alte investitii poate ajungi si mai sus de 200cp, acum desigur, totul e cu un pret.

Acum desigur, decizia este a ta, gandeste-te bine.

Mult succes in alegerea masinii ideale.

7 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Vectra te lasa egr ul la luna, are un coleg si dotari de rahat in masina. Golf ul e mai ok, consumul e asemanator, doar design ul masinii difera. Dotarile iar, nu compara climatronic ul de la golf cu rozeta aia de la vectra de ii dai pe rece si baga aer cald de la motor laughing. Depinde si de buget acum. Piesele de Opel sunt mult mai ieftine ( bord cu tot ce vrei doar 300 de lei si de altele numai zic). La golf variaza intre 300 si 700 cat e distributia aproximativ. Opel trage bine, dar te si lasa repede toate alea, e masina de tara asta, mai tragi o remorca, cari oamenii la sapa, nu prea ai sa vezi vectra B prin orase, poate din provincie se duc si ei la dedeman sa i cumpere lu primar 6 saci de ciment pentru casa ca el sa nu si faca praf Insignia

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Pe ce lume traiesti? Opelul e cea mai comuna masina din Romania.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa Vw. Bine depinde de zona. E populara rau in Buzau si putin prin Moldova de est

| T2LS a răspuns:

Am personal un Opel Astra, nu Vectra, și sunt foarte mulțumit de mașină. Diferențele dintre ele sunt comparabile, dar nu suficient de mari încât să fi dezamăgit de vreo alegere. Susțin cu tărie cu Opelul îți va mulțumi nevoile de zi cu zi, mai ales că este o mașină de familie.

| WinnetouApacheKnight a răspuns:

Niciuna. Ne-am făcut un obicei foarte prost noi de a aduce în România rablele pe care le aruncă nemţii! E proastă ideea că tot ce e nemţesc e bun. Se vede şi la cotroceni că nu e deloc aşa!laughing)) Dacia sau dacă vrei neapărat străină Alfa Romeo 159, 166 facelift şi 156 facelift sunt superşmechere. Şi Alfa Romeo Giulia dintre modelele noi apărute! Baftă!

| blackgirl17 a răspuns:

Eu propun sa alegi Volkswagen. Mi se par mult mai okay! Ramane la latitudinea ta pana la urma! big grin