| NaturalLl a întrebat:

Ce sa aleg si de ce daca se poate dintre un Dacia Duster 4x4 (1.5 sau 1.6 diesel cat are ca nu mai stiu sigur) 2014 (sau mai mult, cel putin 2014) sau un Land Rover Freelander 2.0 diesel 2005-2006? Si care e mai ieftin la intretinere, piese, etc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar compari o masina de 4 ani cu una de 13 si te intrebi care e mai ieftina la intretinere?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu crezi ca daca e Land rover e mai ieftin? Dar ai bani sa intretii un Rover? Gindeste te in primul rind la strazile pe care le are România, i ti permiti sa fi in servis in fiecare saptamana sa schimbi piese masinii? Daca e o dacie dao in colo ca e ieftină reparatia oricum mai ieftină decat la un land rover, cel mai bine ia ti o dacie nu plîngi după bani daca o strici, si daca esti incepător in ale șofatului nu ai nevoie de masini scumpe. Invață tu sa conduci bine pe o dacie si cu timpul mai pui niste bani deoparte si cumperi o masină mai bună.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Desi 1.5 dci nu e un motor foarte rezistent, as alege linistit Dusterul, pentru ca e un SUV foarte misto.
Land-urile sunt mai pentru ciobani. Dusterul face senzatie pe sosea, nu reuseam sa ma tin cu un Focus 1.8 TDCI de el.

| JackR a răspuns:

Am avut un Freelander. Vas (rezervor) pentru lichid de curatare parbriz (adica un bidon de plastic de 2.5 litri), 19 de milioane, fara TVA. No more comments!