| Utsa_Ally_1994 a întrebat:

Cu 2 luni in urma am achizitionat o gilera dna 50 modificatala 80 cm. Am fost multumit de ea pana cand am plecat intr-o dimineata la cafenea toate bune si frumoase am vrut sa plec dar nu a mai pornit. O saptamana am tot umblat si schimbat piese dar in zadar. Am apelat la un zis mecanic care a constatat ca s-a dus setul cica scapa compresie si de aia nu porneste. Bun, du-te in Bucuresti la scuter center si nah ia un set mai bun. Nu m-am calicit la bani ca na voiam sa-mi fac scuterul pentru ca eram foc de el si am luat set malosii de 80cc de 870 lei plus semeringuri rulmenti 1200 lei. Am vrut sa duc setul la acel mecanic sa il puna insa nu a vrut baiatul sa stea cu mine pe cap pentru ca voia sa puna chinezarii. Asa ca m-am dus am luat motorul si l-am urcat in masina direct la Buftea l-am dus tot la un mecanic. Omul a spus ca nu era nevoie de set si ca m-a pus sa iau set degeaba pentru ca mai mergea cel vechi. In fine dupa ce s-a chinuit o ora, doua afla ca nu e pe parte mecanica ci electrica asa ca pana la urma din niste fire de la aprindere in legatura cu bobina l-a facut pornea la sfert. Am venit acasă si dupa vreo 2 zile facea la fel numai ca face din cand in cand. Imi e frica sa plec undeva departe pentru ca te lasa pe drum. Acum in seara asta am venit de la sevici pe langa ea, noroc ca stau la cateva case distanta. Doar c-am pornit-o si am dat inapoi sa ies din curte si s-a oprit si n-a mai pornit. Asa ca va rog cei care au avut de a face cu asta ce se intampla de nu ii da scanteie cateodata de nu porneste? Multmesc mult, multa sanatate

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Trebuie de vazut exact care e situatia.
Fie e cdi-ul defect, fie bobina, fie ai probleme la ceva senzori/fire.
Desfa-l si uita-te la tot ce e expus sa nu fie fire rupte/roase, si verifica sa nu fie contactele oxidate de la cdi si bobina.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Incearca sa-i schimbi bobina de inductie si luleaua de pe bujie cu altele noi! S-ar putea ca bobina dupa ce lucreaza putin se incalzeste si intra-n scurt si nu mai porneste pana se raceste! Cum spunea si ZuKest poate fi si CDI-ul... Foarte probabil iar ar putea fi un contact imperfect undeva, cumpara un spray-contact si desfa toate mufele si da-i spray! Se poate intampla dealtfel sa fie si contactul cu cheie asa ca nu-l ierta de un control amanuntit si niste spray! Bafta Ally si srie-ne ce-ai mai facut!

| Utsa_Ally_1994 explică:

Va multumesc asta o sa fac