| Bulboacă10Teo a întrebat:

Initial nu stiam ce masina sa aleg pentru orele de condus la scoala de soferi. Dupa ce m-am mai documentat m-am gandit sa merg pe mana unui instructor cu o rata buna de promovabilitate, acesta avand un Chevrolet Aveo. Mentionez ca nu am mai pus mana pe volan pana acum. Ce parere aveti? Este o alegere potrivita?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"instructor cu o rata buna de promovabilitate"

cea mai înțeleaptă soluție!

| sierra1 a răspuns:

Dacă știi să conduci un Tico, în câteva ore (puține) te familiarizezi și cu un Tuareg

| Începătorul988 a răspuns (pentru sierra1):

Salut. Aici te contrazic putin. Am facut scoala pe mk6, si dupa aceea am condus astra g caravan cateva luni, si mi se parea destul de greu sa incadrez corect masina, mai ales in sensuri, sau parcari.

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Aici intervine capacitatea de adaptare individuală

| Începătorul988 a răspuns (pentru sierra1):

Daca nu a avut de a face cu vreo masina pana acum, o sa se adapteze greu. happy
Inainte de a obtine permisul am mai condus un e39 al unui amic.

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Omul e un "animal" ușor adaptabil!

| Începătorul988 a răspuns (pentru sierra1):

Adevarat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am condus Aveo, generatia veche (2007 si 2010), 1.4 16v 94cp si 1.2 benzina sedan.
Prima merge ca un diesel, cealalta mergea chinuit, fiind si caroseria mai grea.
Vezi sa nu fie vorba de o "promovabilitate" bazata pe relatiile cu examinatorii, si sa fii nevoit sa platesti ceva "comisioane", ca sa te duca la examen.
Sunt destui care nici nu vor sa auda de examen fara "comision".

| Începătorul988 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Fratele meu a dat orasulfix acum o saptamana(miercurea trecuta), si politistul l-a intrebat daca dosarul e "gol" laughing)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Am spus si altora c are au pus aceeasi intrebare: gandeste cu mintea creierului din capul tau si alege o masina-scoala cat mai apropiata de masina pe care urmeaza sa o conduci dupa obtinerea permisului de conducere. Bafta deasa si mult succes

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Dupa modul in care ai formulat intrebarea: eu nu te-as accepta ca elev, in vederea obtinerii permisului. sad

| Bulboacă10Teo explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mihailescu Valeriu, dupa modul in care ai formulat raspunsul nu stiu daca te-as accepta eu ca instructor?

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Daca viitoare ta masina va fi un sedan, este masina potrivita. Sincer, eu am facut o mare greseala, facand scoala pe un Golf 6, si dupa aceea am condus cateva luni un Opel Astra G Caravan. Imi era aproape imposibil sa ma incadrez corect, sau sa fac o parcare corecta cu spatele, sau o parcare laterala. Acum am o masina hatchback si ma descurc excelent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E destul de irelevant, singurul lucru relevant ar fi motorul. happy