| Ionut44 a întrebat:

Salutare TPU, m-am decis sa achizitonez un Player Audio pentru masina mea, ce m-a pus pe mine pe ganduri ca:
Masina mea are 6 boxe(2 pe fiecare usa si 2 in spate), intrebarea mea este, daca radio-ul este 4x55w merge si se aud toate boxele? sau trebuie sa caut unul 6x55?
Masina: BMW E46 Compact 2002
Player-ul: https://mediagalaxy.ro/......nare-rosie

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Acele 2boxe de pe fiecare usa, sunt legate impreuna, una este de medii, si alta de inalte (tweeter), ambele sunt legate pe aceleasi canal.
Acum desigur, asta este asa de fabrica, daca s-au facut modificari sa se adauge inca un rand de boxe, asta e partea a-2-a si cel mai adesea in acest caz ai nevoie de un amplificator.
Acum revenind la cazul tau, daca presupunerea mea e corecta si tu ai 1 difuzor+ 1 tweeter pe fiecare portiera, plus 2 boxe in spate, vei avea automat 4 canele, ceea ce inseamna ca playerul tau va functiona, si se vor auzi toate boxele (desigur, daca sunt functionale, si daca e cablajul inregula).

In alta ordine de idei, nu vei gasi un player cu iesire 6x55.
Cel putin eu nu am vazut, si crede-ma ca mi-au trecut multe masini prin mana, si respectiv si playere.

| Ionut44 explică (pentru OldSoul):

Ok, mersi frumos, la audio nu s-a umblat, este totul original(boxe si casetofon)

| OldSoul a răspuns (pentru Ionut44):

In aceste conditii, probabil stii deja, dar in cazul in care nu o stii, o sa spun si eu, ai nevoie si de o rama adaptoare, precum si de o mufa adaptoare pentru a putea face trecerea de la conectorii masinii, la conectorii normali(ISO).
Asta desigur, nu este neaparat, dar daca vrei sa faci o treaba buna, vei avea nevoie de cele de mai sus.

| Ionut44 explică (pentru OldSoul):

Rama am, dar adaptor de care? un link sa imi fac o idee?, ma gandeam sa tai firele si sa le conectez unul la altul dar da mi si un link cu adaptorul ca poate nu le mai tai fara rost.

| OldSoul a răspuns (pentru Ionut44):

Https://ae01.alicdn.com/img/pb/420/497/657/657497420_777.jpg
Cam asa arata acel adaptor.
Cu firele taiate, nu stiu, personal nu prea recomand asa ceva, multi taie firele, dar nici macar nu le leaga si izoleaza bine la loc.