| Gabriel_Marius__lgbH a întrebat:

Salutare TPU. vă deranjez cu o întrebare
Am permis de 4 luni și am fost implicat într-un accident (nu din vina mea ) eu mergeam pe un drum cu prioritate iar într-o intersecție o doamnă nu s-a asigurat cum trebuie și nu m-a văzut și vroia să treacă, când a ajuns la jumătatea intersecției era intrată cu toată mașina și tot nu se oprea (mergea foarte încet ) eu fiind pe drumul cu prioritate și văzând-o târziu având circa 60-70 la oră nu am mai avut mult timp și am tras stanga și am apăsat frâna puternic sa o evit, am evitat-o dar când am tras dreapta mașina nu a mai putut să se replieze (era și umed pe jos ) și am intrat în mașinile parcate în față până aici totul ok dar mergeam pe un drum cu prioritate pe care pe sensul meu de mers tot drumul erau mașini parcate și practic eram pe contrasens iar teoretic eram obligat să merg așa ( probabil vom ieși culpă comună din care am înțeles ) dar vreau să merg în instanță pentru ca sunt destul de sigur pe nevinovăția mea o să vorbesc și cu un avocat dar nu am avut încă ocazia accidentul sa petrecut acum circa 3 ore la ora 23 dar până mâine am zis să cer niște părere … așa ca ce spuneți sunt vinovat sau păgubit?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca tu ai evitat-o lovind alte masini, ea nu are nici o treabă cu accidentul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A exista contact cu respectiva? Dacă nu v ați atins asiguratorul și poliția te va considera doar pe tine vinovat de accident. Da știu, e proasta legea. Și da, singura șansă e sa te judeci cu ea

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai scris la fel cum conduci: haotic, gresit.
Din punct de vedere legal, daca a existat coliziune intre tine si doamna respectiva, ea probabil este vinovata de coliziunea dintre voi. Insa nu putem vorbi de ricosat in alte masini, daca tu ti-ai continuat deplasarea din lipsa de experienta si neadaptarea vitezei, fapt care te face vinovat la randul tau de producerea accidentului. Depinde ce reiese din cercetari, si ce parere au agentii constatatori.
Daca intre tine si doamna nu a existat o coliziune, atunci tu esti singurul vinovat de producerea accidentului, mai exact de neadaptarea vitezei la conditiile de mers.
Intre noi fie vorba, daca abia ai luat permisul, probabil nu intelegi prea multe, si crezi ca ai dreptul sa lovesti tot ce iti apare in cale, atunci cand circuli pe un drum cu prioritate. Afla ca nu este asa, te poti intalni inclusiv cu autospeciale de politie, pompieri sau ambulanta, care sa circule in misiune pe contrasens, absolut legal.
In localitate cel putin, limita de viteza este 50km/h unde ai vizibilitate si 20-30km/h pe unde sunt pericole. Tu la 60-70km/h, daca mai si dai in judecata (nu cred ca stii cat costa un avocat, indiferent ca ti-e prieten), iesi mai vinovat decat cu simpla sanctiune pe care o primesti la declararea accidentului.

| Liviu a răspuns:

60 70 pe oras, incepator? no hate mate, dar ai grija ce declari la politie, sa nu ajungi sa platesti tot. 60 70 pe oras, incepator, limita de 50, incepator cu 40 (-10km) parca era atunci, pe oras nu mergi mai mult de 40 unde e aglomerat, si maxim un 55 pe unde e mai liber. Fara suparare, eu la astia ca voi care gonesc pe oras, eu i-as baga in puscarie! Poti da cu hate, dar asta e adevaru

| siriusblack98 a răspuns:

Păi in cazul asta tu in ochii autorităților ești mult mai vinovat decat tanti care a intrat aiurea în intersecție. De ce? Păi hai să îți răspund:
1. Ești începător și aveai 60-70km/h in zona de 50 unde tu trebuia ca începător sa nu depășești 40. Ți ar spune din start in instanță ca daca respectai viteza de 40, aveai timp sa frânezi și să eviți și mașinile parcate totodată.
2. Ai lovit alte mașini iar aici ți-ar spune ca in locul lor puteau fi grupuri de oameni. Tanti nu a lovit nimic, a încurcat doar un începător care mergea prea repede și din cauza lipsei de experiență a pierdut controlul autoturismului. Ea ar putea sa spună ca atunci când a intrat în intersecție, tu nici nu erai in peisaj dar având viteza, ai ajuns in apropierea ei foarte repede și nu ai putut să o eviți in timp util. Așa ar fi văzut cazul tau de către autorități din exterior. Eu te înțeleg perfect, in viziunea ta vina este a acelei femei dar legea nu o sa țina cu tine.

| goguPatent a răspuns:

Nu a existat contact cu doamna, esti vinovat de restul

| KovacsB a răspuns:

Data viitoare doar franezi si de volan tragi putin de tot.
Nu este prima oara cand tu iti faci masina praf si ala pleaca bine mersi.