| kimberlyglass a întrebat:

Am avut si eu azi orasul pentru a 3-a oara si.....am picat. Sunt 2 greseli pe care mi le asum, dar cele 9 puncte pt neasigurarea la patrunderea in intersectie chiar nu le inteleg. Ma aproprii de o intersectie si vreau sa merg drept(drumul cu prioritate) : in stanga am cedeaza, in fata, cedeaza, iar in dreapta drumul este inchiz din cauza lucrarilor. Merg eu incet, fara viteza, ma uit sanga, dreapta (nu venea nimeni) si la jumatatea intersectiei politistul striga la mine "Domnisoara da tu nu te asiguri cand intri in intersectie?"( mentionez ca a stat cu nasul in hartii pe aproape tot parcursul drumului). La final m.a punctat si pt asta, am fost declarata respinsa si asta e. Intrebarea mea e : chiar meritam acele 9 puncte?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti contradictorie in expunerea situatiei. Spui ca mergeai pe un drum cu prioritate si apoi spui ca aveai in fata indicatorul "Cedeaza trecerea". Care este realitatea, nu se poate sa fie ambele.
Daca aveai acel indicator inseamna ca erai pe drum fara prioritate, respectiv drumul intersectat era cu prioritate si atunci politistul avea dreptate, trebuie sa opresti 1-2 secunde inainte de a intra in intersectie, marcand astfel ca te-ai asigurat.

| mgtow a răspuns:

Daca aveai cedeaza trecerea si ai intrat fara sa incetinesti e normal sa nu te treaca

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca drumul cu prioritate era spre acele lucrari, atunci, trebuia sa semnalizezi stanga pentru a merge inainte, si sa acorzi prioritate celor care vin din dreapta. Bineinteles, n-avea cine sa vina din dreapta, daca era inchis pentru lucrari, dar probabil politistul astepta sa te prefaci ca dai prioritate... nimanui.
Oricum, daca a stat cu nasul in hartii, ti-a reprosat asta si te-a picat fara prea multe explicatii, probabil e un mizerabil ca majoritatea, care daca nu primeste 'ceva' inainte, te pica indiferent cum conduci.

Răspuns utilizator avertizat