anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum procedați dacă la o ieșire din curte de la Dedeman pe trotuarul din stânga sunt parcate foarte multe masini si nu puteți vedea prin ele daca vine ceva pe sensul dvs de mers sau nu vine nimic?

Cum procedați daca la o intersecție in forma de cruce nedirijată unde trebuie să dați prioritate de dreapta?
Pe trotuarul din dreapta este parcată o dubiță și pe prima bandă din dreapta chiar la colțul intersecției este parcata încă o mașină care împiedică total vizibilitatea.
Cum faceți?
Ca eu ca sa pot vedea daca vine cu eva din partea dreaptă ar trebui sa avansez atât de mult încât deja aproape că am trecut intersecția.
Ori că am avansat până în punctul fizic care imi permite sa incep sa vad ceva ori ca trec toata intersectia cu ochii închiși cam tot aia este!
Pt ca eu sa pot vedea daca vine cineva din dreapta dorind sa merg pe direcția inainte trebuie sa avansez atât de mult încât cu siguranță daca ar fi să vină cineva din dreapta mă face praf!



Voi cum procedați dacă vreți să virați la stânga si pe sensul opus mereu sunt masini parcate chiar acolo in buza unei străzi înguste pe care doriți sa intrați si cei ce vor sa iasa de pe acea strada sunt nevoiți sa calce linia continua si sa vina pe contrasens adica exact in fata mea exact pe sensul meu de mers?
Eu dau sa intru si ei vin cu viteză si tupeu de parcă ar fi dreptul lor bot in bot cu mine.


Cel mai interesant este cum trebuie procedat arunci cand nu am pe unde sa vad daca vine cineva.
Ca in București se întâmplă foarte des sa vreau de exemplu sa ies de pe o strada si sa vreau sa o iau la stanga si sa nu pot vedea nimic din cauza ca e mereu cineva parcat si pe trotoar si langa trotoar până în buza intersecției.
Așa că viratul la stânga pentru mine este o chestie de noroc.
Exact ca si la Ruleta Rusească.
Atunci când nu am pe unde sa văd.

Ma stresează că de prea multe ori trebuie să ghicesc să pariez sa cred să bag la păcănele să risc pentru că sunt mașini parcate aiurea ce nu permit sa văd dacă vine cineva sau nu!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat