| Andrey550 a întrebat:

Salutare tuturor.Acum 2 saptamani mi s-a aprins spirala in bord acel "cârcel" (Jetta 1.9 tdi) am oprit masina pe loc am repornit motorul si s-a stins pana acum 2 zile cand observ in oglinda un fum dens iar dupa cateva minute s-a aprins iar martorul respectiv.Am continuat sa merg undeva la 5km turata in 3.500-4.000 rpm si dupa a disparut si fumul si s-a stins si martorul.Mentionez ca masina trage foarte bine nu da nici un semn sa nu mearga bine sau sa mearga infundat, se tureaza si merge cum trebuie.Care ar fi problema?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Acum două săptămâni trebuia să mergi la service pentru constatare.
Restul e irelevant.
Motorul tău e campion la spart turbine, iar asta poate avea consecințe foarte mari.

| relian a răspuns:

Daca o sa scanezi masina sigur o sa ai cod pending, adica cod de bujie, acea bujie se pare ca trebuie sa fie schimbata.Cel mai indicat ar fi sa le schiumbi pe toate, asta daca toate is vechi de cand masina.
Chestia cu fumu si ce mai spui nu are legatura cu bujia, este coincidenta ca s-a intamplat acum.
Bujia aia este foliosita doara la pornire, sa incalzeasca aerul ce intra in cilindri sa ia foc amestecul normal.Cand motorul este rece, aerul de afara e rece si ala amestecul aer rece motorina explodeaza mai greu, ala este motivul pentru care sunt puse acele bujii incandescente, sa incalzeasca aerul ce va intra in amestec cu motorina.

Daca zic gresit asta e, eu asa stiam de ca nd eram mic happy

| ToX1c a răspuns:

Https://www.promotor.ro/......64x757.jpg

cum zice si aici, semnul indica probleme cu bujiile incandescente.
in primul rand ce fel de fum e. daca e fum negru probabil ai probleme cu injectoarele. De preferat sa te duci sa ii se faca o diagnoza si sa se verifice parametrii (de combustibil, aer, presiune si etc).

| Andrey550 explică (pentru ToX1c):

E un fumm albb spre albastru putin si un miros intepator

| ToX1c a răspuns (pentru Andrey550):

Alb ar duce tot inspre injectoare sau pompa, iar albastru spre o-ringurile de la supape(asta fiind printre cele mai intalnite cauze de fum albastru, insemnand ca mananca ulei)
mna, nu stiu sa-ti dau un raspuns concret, cum ti-am zis, fa-i o diagnoza, 100-100 si ceva de lei maxim ar trebui sa te coste.
Cam aici mi se termina stiinta, tot ce pot sa fac e sa sper ca o rezolvi si ca te-am ajutat cat de putin big grin

| Andrey550 explică (pentru ToX1c):

Mersi frumos.Ideea i ca dupa ce ma duc mai turat se stinge asta ii ciudat..Ca daca ar scoate fum mereu da ar fi injectoare egr etc.dar asa super ciudat.Am sa merg maine la o verificare sa vad.Seara faina!

| ToX1c a răspuns (pentru Andrey550):

Multumesc, la fel si tie, somn usor!

| GeluRelusicuStelu69 a răspuns:

Problema e ca ar fi ok sa o pui pe olx dar nu ai curaj. si negi