| AlinCatal202020 a întrebat:

Salutare tuturor. Am o problema. Am un Sealt leon 1p1 din 2007 si inainte sa plec in concediu toate bune si frumoase nici o problema. Cand am venit din concediu asta fiind peste 3 luni din cauza carantinei, cand sa dau sa plec cu masina nu voia sa plece se ridica de bot specific ca frana de mana nu fusese trasa pe perioada in care a stat. S-a auzit un sunet de metal lovit si a mers. Acum cand pun frana indiferent de viteza se aude o bataie si o simt si in pedala de frana. Oare s-au deformat discurile? Discurile si placutele au 4 luni... Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Din explicatiile tale, nu e disc deformat. Mai degraba saboti sau placute blocate, si cand ai miscat masina, s-au spart ferodourile. Mergi cat mai repede la service. Sa pastrezi distanta fata de cel din fata si franeaza din timp.

| AlinCatal202020 explică (pentru Adrian5575):

Am fost la mecanic si a luat-o la o tura. Dupa a dat cu un sprei de curatat discuri si a mers cu ea pana la 80-90km/h si a pus frana de cateva ori acum se mai aude putin si nu mai simt deloc bataie in pedala si a zis ca in 4-5 zile nu o sa mai aibe nici sunetul asta. A zis ca este din cauza sari si apei si ca a stat asa. Mia recomandat sa pun frana mai des si apasat mai tare si o sa dispara asta.

| AlinCatal202020 explică (pentru AlinCatal202020):

Am uitat sa specific si faptul ca eu cand am plecat aici in Germania inca ningea si dadeau astia cu sare la greu si eu nu am mai apucat sa o spal...

| Adrian5575 a răspuns (pentru AlinCatal202020):

E bine ca a fost numai atat. Drumuri bune!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu-ți da cu presupusul - e in joc siguranta ta, urc-o pe elevator și constați EXACT ce are

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil au fost foarte fierbinti discurile de frana, s-au deformat, si s-au si lipit placutele de ele. Se intampla.
Mai ales daca ai uitat frana de mana trasa, ori mecanicii care ti-au montat discurile si placutele au fost Stan si Bran, cu 0 notiuni de mecanica.
Aveai discuri noi... Acum sunt de aruncat.