| MarinusDragoi a întrebat:

Salutare,

Un fenomen ciudat, 7 grade afara și a pornit termocupla, după 2km, destinația de acasă la lucru, e normal? Apa era la 60°. După această m-am gândit ca e vorba de regenerare, am scos mașina din oraș, dar degeaba, termocupla tot pornește după foarte puțin timp de la pornirea motorului, apa fiind la 50-60 °C. (nu am mașina de mult timp, 1 luna)
Menționez ca mașină nu baga nici caldura, de cand am luat-o(nu cred ca are legătură).

Oare sa fie de la termostat?(GOLF 6 2.0 TDI)

Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~termocupla tot pornește... apa fiind la 50-60 °C... Oare sa fie de la termostat?~

mai mult ca sigur că da!

| relian a răspuns:

Termocupla asa-i zice laughing mai si porneste, pfff. Termocupla aia ce o numiti voi romanii termocupla, este de fapt un sensor de temperatura, deci ala nu porneste, ala doara trimite semnal la computer, ala apoi da curent la ventilator.

Deci la tine, afara 7 grade si a pornit ventilatorul, asa si care este problema, nu ar trebuie sa functioneze ventilatorul?
Daca ai un singur ventilator ala porneste si dacai mai frig decat spui tu.
Faptul ca temperatura apei in motor este ce arati tu 60 de grade,aia nu are legatura cu ventilatorul,are legatura cu termostatu,a rmas ala deshis,adica ramane deschis si nu mai inchide deloc.

Ventilatorul daca functioneaza raceste apa din radiator,daca apa din motor nu are inca temp setata,aia a termostatului,apa circula doara in motor in sistem inchis, deci nu mai circula si prin radiator.

Cind temnperatura motorului, sau apei din motor depaseste cit ar trebuie sa fie, atunci termostatu deschide circuitul si prin radiator, asa se mentine tot timpul o temp constanta in motor.

Deci lasa ventilatorul ala in pace, schimba termostatul ca ala e de vina.
Masina nu baga nici caldura, sa bage caldura trebuie sa deschizi tu sa bage caldura, nu stie masina ca vrei tu cald, daca nu dai comanda.

Daca temp apei e de 60 grade, nu vad cum sa nu bage si ceva caldura, ar trebuie sa bage ceva, is totusi 60 nu-i ca afara.

Nu mai folositi cuvinte de astea extraterestre, termocupla laughing puteai sa spui simplu pleaca ventilatorul, intelegea tot poprul ce voiai sa zici, chiar si copii aia de la gradinita.