| popadrian96 a întrebat:

Salutare, un prieten de-al meu a primit o amendă de 300 lei și în 15 zile 50lei, când a fost la primăria de care aparținea a doua zi, a plătit doar 50 lei, de ce nu a putut plăti suma întreagă de 150lei

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul marii majoritati a amenzilor exista favoarea de a plati numai jumatate din minimul amenzii daca o platesti in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie, deci nu jumatate din amenda data prin p.-v.c.
Sigur ca in cazul expus minimul amenzii era de 100 lei si platind-o mai repede de 15 zile a patit jumatate, deci 50 de lei.
Si HCL este o hotarare a Consiliului local, asa ca poate fi diferita de la unitate administrativ-teritoriala la alta. Poti vedea hotararea respectiva pe site-ul oficial al Primariei din UAT in care domiciliaza prietenul tau.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, amenda prevazuta este de 100-300 lei, din care (in 15 zile) se poate achita 50% din valoarea minima.

| popadrian96 explică (pentru Bula):

Amenda a primit-o că a aruncat un chiștoc de țigară pe jos, și în procesu verbal scrie doar 300lei nu,, 100-300,,, fapta săvârșită este prevăzută art5lit.g, din HCL25 /2017 și sancționată de art. 9litera A din hcl25/2017

| Bula a răspuns (pentru popadrian96):

Daca nu platea in 30 zile, atunci amenda se calcula cu 300 lei + penalizari (si dobanzi).

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu a intrebat atunci cand a platit amenda de 50 de lei?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in 15 zile platesti jumatate din minim