| Rita93 a întrebat:

Bună ziua,

Aș avea nevoie de ajutor.În data de 23.10. 2014 mi s-a întocmit un proces verbal,este vorba despre o amendă pentru parcare.A doua zi m-am dus la primăria din Cluj pentru a plăti amenda,însă ghișeul era deja închis, dar am văzut că pot plăti și online.M-am dus acasă în Sălaj.Am plătit in data de 24.10. 2014, din județul Sălaj, prin cardul mamei, suma de 100 de lei(atâta trebuia plătit în 48 de ore).Am plătit prin ghișeul.ro,dar nu îmi amintesc să fi primit o chitanță prin e-mail.Acum 2 săptămâni,când am vrut să plătesc impozitul pe mașină,aflu că amenda mea tot există, iar suma e de 300 de lei.Mami mi-a făcut un extras de cont pe data de 24.10. 2014, unde îmi arată că pe data aia a fost făcută o tranzacție de 100 de lei către ceva cont EPOS din Cluj Napoca,deci sigur e acea tranzacție,din moment ce mami nu a plătit în viața ei ceva online,iar în ziua aia doar eu i-am folosit cardul.Țin să precizez și faptul căm-am uitat prin toate e-mailurile mele,nu am primit de pe acel site ceva chitanță de confirmare,dar pe extras se vede clar că e plătit.I-am rugat pe cei de la Poliția Locală din Cluj să verifice ei dacă e plătită amenda, dar ei au spus că nu pot face nimic( nu înțeleg de ce nu puteau verifica dacă amenda e plătită sau nu). Întrebarea mea ar fi : ce pot face în această situație? Cum pot demonstra că, totuși, amenda e plătită?

Răspuns Câştigător
| TheLoveDoctorr a răspuns:

Te duci la primarie in Cluj cu ce ti-a ramas dupa tranzactie, spui ca vrei sa faci o sesizare, vorbesti cu agentul de serviciu si cand aud de rapoarte o sa se intereseze mai profund.In cel mai rau caz dati in judecata.