| Fr3You a întrebat:

Salutare,

Unde pot sa gasesc dimensiunile necesare filtrului de aer pentru masina mea? Vreau sa achizitionez unul si nu stiu ce dimensiune sa aiba.

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Din pacate NU se studiaza, dar oricum ai tangente mai multe cu piese de natura mecanica decat un absolvent de filosofie sau drept.
Si daca esti interesat cu adevarat de anumite lucruri, trebuie sa intrebi in jurul tau - profesori, colegi mai mari, rude... (pentru ca la cursuri, mai subtire.)

In Germania cel putin, chiar si un elev de la o scoala profesionala din acest domeniu (de exemplu, designer de produse industriale) invata despre asa ceva (in speta cand e cazul sa construiesti o piesa, si cand e mai convenabil sa o cauti pe internet, fiind piesa standard, pe care o poti cumpara de la un producator, pe baza unui numar de serie/ numar de articol ).
Tot aici, el e familiarizat putin cu felul in care cauti pe internet piese, familii de produse, producatori, si multe altele...

Pana una alta, cam toata lumea procedeaza cum a zis colegul, si acum stii.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu așa se face! spune la magazinul de piese ce mașină ai (dai serie șasiu) și-ți dau ăia ce trebuie

(deși dacă ai studiat ingineria se presupunea că știi...)

| Fr3You explică (pentru sierra1):

In regula, multumesc happy

La inginerie se studiaza cum cumperi un filtru de aer? laughing

| sierra1 a răspuns (pentru Fr3You):

" Fr3You : La inginerie se studiaza cum cumperi un filtru de aer? "

nu dar se presupune că te duce mintea.

scuze dacă am greșit...

| Fr3You explică (pentru sierra1):

Atata timp cat inveti un lucru nou, e normal sa intrebi orice PROSTIE.

Stai linistit, nu ai gresit cu nimic, lipsa bunului simt nu se invata, asa ca nu am pretentii de la tine happy

| sierra1 a răspuns (pentru Fr3You):

Asta e in loc de "merci" după primul răspuns?

"lipsa bunului simt nu se invata, asa ca nu am pretentii de la tine "

o-la-la: bun simț, bla-bla-bla ce exprimare elevată. Dar care-i șmenul boss? care e șifoneala din domnia voastră?

| NLS a răspuns (pentru Fr3You):

Din pacate NU se studiaza, dar oricum ai tangente mai multe cu piese de natura mecanica decat un absolvent de filosofie sau drept.
Si daca esti interesat cu adevarat de anumite lucruri, trebuie sa intrebi in jurul tau - profesori, colegi mai mari, rude... (pentru ca la cursuri, mai subtire.)

In Germania cel putin, chiar si un elev de la o scoala profesionala din acest domeniu (de exemplu, designer de produse industriale) invata despre asa ceva (in speta cand e cazul sa construiesti o piesa, si cand e mai convenabil sa o cauti pe internet, fiind piesa standard, pe care o poti cumpara de la un producator, pe baza unui numar de serie/ numar de articol ).
Tot aici, el e familiarizat putin cu felul in care cauti pe internet piese, familii de produse, producatori, si multe altele...

Pana una alta, cam toata lumea procedeaza cum a zis colegul, si acum stii.

| Panamax a răspuns:

Tu cumperi filtrele dupa dimensiuni?
Te duci la magazin de piese si zici vreau si eu un filtru de aer 205/105/54?
Te-ai nascut ieri?

| Fr3You explică (pentru Panamax):

Fiind la prima masina, consider ca imi permit sa zic orice prostie.
Zi faina sa ai! Si data viitoare nu te mai obosi sa pui comentarii fara rost.

| Panamax a răspuns (pentru Fr3You):

Si la prima facultate.Pun pariu ca un elev de clasa a 8-a cu IQ mediu s-ar descurca mai bine.
Zi faina sa ai si tu.