| 7octombrie a întrebat:

Salutare!

Vreau sa cumpăr un audi q7 din Decembrie 2012, mașina are toate dotările ce se puteau pune la vremea respectiva, motor 3 litri. Problema sunt km, are 220.000. Ce păreri aveți, merita sau nu? Prețul e de 18.000€.

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu merita sub nicio forma.
Motor mare, taxe mari, consum mare, km multi, masina veche, pret mare. Nu vad niciun avantaj.

| STF94 a răspuns (pentru suntserios):

Cand nu te pricepi mai bine taci?

| suntserios a răspuns (pentru STF94):

Ia sa vedem la ce nu m-am priceput.

Motor mare - asa e, 3.0 e un motor prea mare pentru orice nevoie in tara la noi

Taxe mari - asa e, un motor mare implica o asigurare mai mare, impozit mai mult. M-am priceput si aici.

consum mare - nu cred ca e nevoie de explicatii

km multi - aici citez dintr-un mare intelept "unele probleme de natura mecanica care apar la orice masina din pacate."

masina veche - nu cred ca e nevoie de explicatii nici aici.

pret mare - din 18.000 euro iei zeci de alte masini. Pare ca m-am priceput si aici

Nu vad niciun avantaj - in continuare nu il vad.

E totusi bine ca te pricepi tu si ai aruncat asa un "sunt masini extrem de bine construite" "Ca si motorizari, toate se strica la un momentdat."

Si cand am crezut ca eu sunt praf si nu ma pricep si tu te pricepi ai aruncat

"Audi este peste bmw si mercedes."

haha, dar aveai dreptate, trebuia sa taci daca nu te pricepi.

| sierra1 a răspuns:

"Problema sunt km, are 220.000"

ăia nu sunt o problemă. Incă pe atâta ar trebui să meargă "blană".
Mașina e faină și impunătoare, dac-o iei, baftă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu merită.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Esti tu sigur ca are toate dotarile ce se puteau pune la vremea respectiva? laughing
Ca multi samsari o baga pe asta, nestiind ca pana si Opel putea veni cu perdelute, hayon electric, scaune incalzite spate, etc.
Referitor la kilometraj, 220. 000km sunt ok, dar inseamna ca vei schimba ambreiaje, turbine, tubulatura, egr-uri, rulmenti, kit-uri curele accesorii, alternator, etc.
E o masina iesita de mult din garantie, aia zic. Calculeaza revizii amanuntite, nu doar schimburi de ulei si filtre.
Termenul de "rabla" poate fi cand masina ajunge peste 400. 000km. Pana atunci, poate fi intretinuta relativ usor.

| relian a răspuns:

E prea mare la exterior. Audi fac masini balene, adica cu body mare la exterior, nu stiu mie asa mi se par, mari la exterior, comparativ cu bmw sau mercedes, astia le fac mai finute si la exterior.

Eu prefer bmw x3 sau x5, is mai bune ca audi, alta ar fi Mercedes GLK sau mai sus, dar mercedesurile te rupe la consum, pur si simplu te rupe, deci nu-s bune laughing

Acu depinde ce iti place tie.Pe aici fiecare spune cei place lui, conteaza ce iti place tie.
De preturi nu cunosc, masina o stiu, e balena casalot laughing personal nu imi place cum arata, nici la interior nici la exterior.

Ca masina e buna, are motor bun, bine nu stiu asta ce arati tu, eu vorbesc de alea pe benzina. Ce-s praf la audi softul, urasc masinile audi pentru ce soft au, is mai proaste ca cel mai slab ford la soft laughing

Trebuia sa zici mai devreme, iti luam eu una de pe aici, acu la craciun tio aduceam laughing mai vedeam si eu una alta pe drum pana in RO.

| STF94 a răspuns (pentru relian):

Masini mari? Rolul unui q7 asta e. La a6 la fel si totusi nu poti sa zici ca i mare, la a8 la fel. Masini mai mici, sport, sunt a4, a5, tt, r8, a3. X3 sau x5 mai bune ca audi? La ce? Ca si motorizari, toate se strica la un momentdat. Ca si calitate la materiale/detalii, audi este peste bmw si mercedes. In rest, tine mai mult de preferintele fiecaruia. Cum sa zici ca softul la audi e praf? Pai ce soft are audi prietene? daca pui soft pe motoare benzina e logic ca fara turbo nu scot cine stie ce puteri. Un soft corect pus pe un turbo este mai mult decat suficient. Si ca masina folosita in orice conditii, e greu sa bati un Audi.

| relian a răspuns (pentru STF94):

Am spis ca audi is facute cum sa zic, asa mai mari ca body. Ok sa iti zic mai simplu. Audi aceiasi clasa, acelasi spatiu la interior, arata mult mai mare decat un bmw sau mercedes pe afara, despre asta vorbesc.

Audi este peste bmw sau mercedes? Poate in visele tale, alea cele mai frumoase laughing Anm avut audi si A6 si A4 si din 2000 si din 2017 noi, asa ziceam si eu la vremea aia, apoi am, zis ia sa vaz bmw laughing bate de la distanta orice audi, deci nu vorbesc din ce zic alti.

Deci bmw e masina mai buna ca audi, asta nici nu se discuta. La orice e mai bun, motor, orice,materiale folosite etc. De unde stiu? Pt ca eu am si reparat atit audi cit si bmw,am mers cu ele destui ani, am un mecanic roman, batrin,mecanici din RO, venit aici de f multi ani, mergeam la el la shop mai mereu, discutam, tot de parerea asta e si el, si altii care erau pe acolo.

Eu vorbweam xde softul masinii laughing ala de pe display, ala la audi este groaznic laughing apesi ceva,bei o cafea,se gindeste si ala sa afiseze ceva.
Am cunoascut la dealer si oameni de la birouri, le-am zis unora, se uitau mirati cum asa? Zic mai da voi ati vazut si alte masini? Sa vedeti cum functioneaza softul de pe alte masini? Noi nu credem ce spui,au zis aia,apoi aparu asta ce zic eu ca ma cunosc cu el, batrin, amaerican din ala batrin care a lucrat la dealer toata viata, ma intreaba despre cei vorba, zice da stiu, asa este are intirziere in raspuns laughing
Deci nu ma inselam eu.
Vorbesc de audi nou frate, nou nou de la delae, audi A6.
Fii antena aici ce zic. Pornesc audi asta, radioul nici gind sa se auda, risneste ala acolo ceva, intr-un final se aprinde. Cind muti pe alt canal la radio de exemplu, asa o secunda se opreste radioul daca intelegi ce spun.
Acuu fii atent aici. La bmw, am si un bmw de asta seria 3 apas pe buton sa pornesc, instantaneu se aude radio laughing frate,stii cum reactioneaza bmw?
Daca nu ai avut,nu ai condus,poti sa spui ce vrei, daca doara audi ai avut,nu poti sa faci comparatii.
Ce soft are bmw pfff e ca si Apple,asa comparat, asa de usor de umblat si navigat,nu se compara.
Eu nu vorbesc despre motoare de marit puterea motoarelor,eu nu fac magarii de astea, eu lasa asa masina cum e din fabrica.
La fel cum reactioneaza bmw cand mergi cu masina,e mai bun ca audi,iti garantez. Am condus ambele si conduc si acu si stiu, vad diferenta.

Inainte cum zic nu vedeam nu auzeam decat audi laughing poate eram ca si tine. De aia zic, daca nu probezi, sa conduci asa mai mult timp, daca nu repari tu personal, atunci nu ai cew compara din ce zic altii.
La audi ca si la VW plasticele alea de prin masina se rup singure, fara sa le atingi laughing asa is de slabe.
La bmw pai tragi cu patenbtu de ele si nici deal dracu nu se rup.
Concluzia, bmw e facut mai bine decat audi, folosesc materiale mai de calitate.
Bine nu am zis ca audi nu-i bun, am spus ca nu-i mai bun ca bmw, asta e clar.
Deci ce spui tu ca audi este peste mercedes, wow, pai mercedes este peste bmw frate, bmw este peste audi, deci asta e numa parerea ta, adevarul este altul.

| STF94 a răspuns (pentru relian):

Tu esti un mecanic la care nu trebuie sa mearga nimeni. Ai mers cu masini de doi lei si probabil le intretii tot asa. Cultura auto 0

| relian a răspuns (pentru STF94):

E bun daca mai facut mecanic.Deci nu sunt mecanic si nu cred ca un mecanic este cel care decide ce place unei alte persoane.Nu am mers cu masini de 2 lei, am mers cu masini de dolari, mii zeci de mii laughing Indroctinatii si habarnbistii ca tine doara dau din gura.Pe linga ca habar nu ai de absolut nimic, te mai iei in gura si cu c ei care raspund.Pe viitor fa bine si vezi-ti de tigaile tale, nu te mai baga in sama cu cei care raspund celui care a intrebat. Cum ai spus si tu mai bine taci si nu te stie nici pamintu laughing

| Goete a răspuns:

Cu mai putin decat atat iti iei un Sandero nou nout.
Din punctul meu de vedere, 18000 pentru o masina care are putin sa fie exclusa din centrul oraselor si o multime de km... Dar asta tu stii

| STF94 a răspuns (pentru Goete):

Cum sa compari Sandero cu Q7? ce treaba au nr de km? E vorba de configuratia masinii care o sa fie la fel de buna si peste 100 de ani si peste 1 mil de km. Sandero pana la 200.000 o sa fie full de probleme pe cand q7 ala abia si a facut rodajul?

| Goete a răspuns (pentru STF94):

Peste 100 de ani nu mai circuli tu deloc in Europa cu masina pe motor termic, centrul multor orase deja e restrictionat.
Si Q7 si Sandero te duc exact la fel unde si de mers.
Deci nu compar cele doua masini, daca ar fi nou si Q7 es ok, atunci da - dar asa spune ce spui, e o masina veche. 220.000 a facut rodajul? Poate ajunge la 1.000.000? Poate, adica e posibil dar depinde foarte mult de cum a fost intretinut, de cum a fost facut rodajul inclusiv, care nu e pana la 200.000.
Eu in mod sigur as alege un Sandero. Sau o masina electrica, daca e vorba de a doua masina pentru ca la banii astia nu cumperi nu stiu ce.
Dar pentru gusturi sunt culorilewinking
Deci, tu cumpara masini vechi. Eu nu.

| STF94 a răspuns (pentru Goete):

Mai invata si dupa poate lasi un sfat pertinent. Momentan cumpara ti masini "noi" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăla e cisternă la consum, ia minim 15% în oraș.

| STF94 a răspuns:

220 km nu inseamna nimic daca masina a fost intretinuta si o sa fie in continuare. La Audi nu prea ai cu ce sa ti bati capul in general, decat cu unele probleme de natura mecanica care apar la orice masina din pacate. In rest, sunt masini extrem de bine construite din orice punct de vedere.