| Contz_Dani_1993 a întrebat:

Salutari..Am si eu o intrebare vreau sa imi cumpar prima masina (audi)dar tot aud pro si contra ba ca motoarele de 2.0 nu sunt bune, ca se strica ba aia ba aia, imi ziceti si mie cateva sfaturi?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

@annastassia cunoscatoare de masini :p

Toyota este cunoscuta in toata lumea si Honda este si Mazda este sa numai zic de Nissan, nu exista marca japoneza care sa nu fie sinonima cu fiabilitatea.
Eu am in momentul de fata 3 japoneze luate de noi : Honda, mazda, nissan, nu le-as da pe audi, bmw, vw nici noiwinking
Sa nu exageram totusi nu doar masinile de peste 100k euro de la audi sunt tari sau fiabile, ca la acest buget nu ar intra decat masinile noi bine echipate de genul modelelor A8, Q8 sau R8 si audi mai are si A6, Q7, A4, RS-uri,S-uri etc majoritatea sunt masini bune daca le iei noi, audi este sinonim cu eleganta si premium dar majoritatea romanilor cumpara de la ruptii in fund denumiti samsari de acolo si problemele mecanice, cand vorbim de probleme tehnice la masini noi e altceva, sunt cazuri des intalnite la masinile nemtesti dar la fel de dese pot fi si la masinile japoneze noi.
De ex. la Honda Civic (2017+) am fost chemat in service pentru numai stiu ce chestie minora, la Mazda (2018) am fost chemat in service pentru un senzor.
De Toyota nu stiu foarte multe ca nu am avut dar stiu ca Lexus sunt superbe happy

| Violleta2022 a răspuns:

Audi nu-i o masina fiabila si buna. Exceptie fac modele de lux, care sunt foarte scumpe (peste 100.000 euro).
Toyotele in schimb sunt cele mai bune si rezistente. Pacat ca nu sunt atat de cunoscute in Romania si Europa.
Ti-as recomanda un Volkswagen sau Volvo, masini trainice, cu motoare solide, care se repara usor si se gasesc piee peste tot.

| Mete0ra a răspuns (pentru Violleta2022):

Japonezele cele mai bunelaughing)? Sti ca alea se strica cele mai repede cred.dar din ce am auzit motoarele daca sunt forjate aia e s-a dus si
P.S : astept un mesaj pe insta sa vad cine se ascunde in spatele contuluilaughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

@Annastassia asta la ce raspuns tampit a dat crede ca se poate ascude si noi sa nu ne dam seama ca e Ioneasca care si a schimbat numele?

| KLiNK a răspuns:

Din câte văd, deja s-a început cu japonezele. Fraților...omul a întrebat clar dacă merită să își ia Audi sau nu. Nu vrea Honde sau Toyote, sau mai știu eu ce. Sunt pasionat de așa ceva, am o Mazda 3 pe care nu aș da-o pentru nimic în lume, dar să fim totuși obiectivi.
Motoarele diesel (pentru că bănuiesc că asta vrei) pentru Audi au fost bune. Cred că te referi la mașinile second hand. Evită Audi-urile de prin 2006-2008 pentru că motoarele de 2.0 sunt varză. Au tehnologie Pump Duse dacă nu mă înșel. Adică au un ax care angrenează pompa de ulei. Axul ăla se poate duce în orice moment. Se poate înlocui pompa cu ceva de pe 1.9 tdi. Cele mai bune modele sunt de la 2008 în sus. Acolo s-a optat pentru tehnologie Common-rail, care te va salva la costuri de întreținere.
Deci dieselurile mai noi de 2008 sunt ok. Dacă te încăpățânezi să iei un 2.0 mai vechi, mai bine i-ai schimba pompa. Tot ce zic aici este din experiență personală.

| Violleta2022 a răspuns (pentru KLiNK):

Nu te stresa atata, ca nu vrea sa-si ia masina maine, este doar un copil de 13 ani, clasa a VII-a.

Uite aici:
"25 Aprilie 2020
acum 22 ore | SavverTvM a întrebat:
Merita sa ma apuc de sala acum cat ma dezolvt repede p.s am in iunie fac 14 anihappy "

| KLiNK a răspuns (pentru Violleta2022):

I-am răspuns cât de bine am putut. Să nu-l las în ceață cumva. Nu contează ce vârstă are. Fiecare are dreptul la un răspuns cât de cât ok, nu?

| Mete0ra a răspuns (pentru Violleta2022):

Inca mai traiesti big grin? ps. tot acelasi savvertvm prezent aici in carne si oase, a si m-am apucat si de sala

#WeAreZyzzGeneration

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mete0ra):

De ce, tu ai fost pe moarte?

| Mete0ra a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, doar am fost pe marte, daca te intrebi big grin