| anonim_4396 a întrebat:

Salutări tuturor.
Am un renault megane 3 anul 2010 1.5 dci și face un zogomt ciudat la motor cred eu, zgomotul se aude ca un "Zumzet" sa il pot numi asa.
De multe ori face seara si nu am idee de ce, adică ar putea face tot timpul nu doar seara.
Se poate sa fie de la diferenta de temperatura?
Si problema este ca eu pot sa aud sunetul doar cand sunt in masina, daca am capota deschisă și încerc să ascult nu reusesc sa aud nimic.
Si sunetul se aude fără să am clima pornită.
M-am gândit că poate fi ventilatorul ce baga aer in masina știți voi de care spun ala ce suflă laughing) dar nu este pentru ca nu am totul oprit si tot face.
Am fost cu ea la un service si au pus-o pe tester, au reușit si ei sa audă zgomotul doar din mașină și mi s-a spus ca nu stiu ce poate sa fie, au fost persoane care au spus că poate sa fie vreun intinzator pe la curea sau nu stiu.
Ce a rămas de făcut este ca au spus sa le las masina cateva zile sa descopere cine face zgomotul acela.
După mine ar părea ca si cum ar fi un rulment descentrat.
Voi ce credeți?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Spui ca se aude seara. In cazuri de-astea spui daca se aude cu motorul rece sau cand este cald.
I-o fi frica de intuneric daca se aude doar seara. Daca mecanicul, care a fost la fata locului nu a stiut, cum crezi ca putem sti noi, doar din descrierile tale?

| Adi95 a răspuns (pentru darrio2007):

Se aude și cu motorul rece si cu el cald doar ca nu se aude in mers, se aude doar cand e pe liber la relanti
Si uneori cand face acel zgomot îi influențează oarecum si turatia motorului

| Liviu a răspuns (pentru Adi95):

Fii atent la turatii, asa a fost la mine.La 2500 d turati si pe liber, si in orice viteza, si cand dadeam cu spatele etc, tot se auzea, cum depaseam 2500 de rotati, nu se mai auzea.Si la rece,si la cald, sa nu fie scutu, trebuie dat jos, si pus iar, eu am scut de fier, tu ce scut ai?

| Adi95 a răspuns (pentru Liviu):

Tot scut de fier am si eu, dar crezi ca ar putea influența turatia motorului? Si vreau sa spun ca înainte să apară acel zgomot trăgea putin mai bine, adică totusi se poate observa o mica diferența, uneori are tendința de a tremura motorul la propriu, nu is vibrațiile ce le produce cand e pornit

| Liviu a răspuns (pentru Adi95):

Atunci nu stiu, nu vreau sa mananc... vorba aia, dar asa am fost si eu speriat,si intrebam,ascultam, sper sa fie de la scut, vorba aia e mai happy ieftinel tongue bafta, si te rog cand gasesti rezolvarea, sa postezi daca dorsti, poate mai cauta lume

| darrio2007 a răspuns (pentru Adi95):

Greu de spus ce poate fi.

| Adi95 a răspuns (pentru Liviu):

Am descoperit problema, era filtrul de motorină avea cateva bule de aer in el, si din cate am inteles are o valvă si cand ajungea aerul la ea făcea acel zgomot, acum merge perfect?

| Liviu a răspuns (pentru Adi95):

Inteleg,eu am reusit iar sa ii ating scutu laughing si iar 'caraie' o duc luni la 'medic' happy bafta multa fara medici laughing

| Liviu a răspuns:

Eu am un scenic ll din 2005(6) la fel, la 2, 500 de turati se auzea, la mine era scutu metalic, vezi sa nu fie de acolo.La mine se aude si pe liber si cand merg usor cu ea.In rest, nu se aude.Si pe liber cand o turez, si in orice viteza la aceias turatie se aude.e de la scut, am fost am vazut, o sa vb sa mi-l prinda iarasi happy

| Adi95 a răspuns (pentru Liviu):

O sa verific asta Mulțumesc

| danbnz a răspuns:

Du te la mecanic ba baiatule, ai impresia ca aici e atelier auto?

| darrio2007 a răspuns (pentru danbnz):

Daca erai atent, a spus ca a fost la mecanic.

| danbnz a răspuns (pentru darrio2007):

La mecanicul de stafii poate, ce mecanic e ala care nu poate depista un zgomot suspect?

| Adi95 a răspuns (pentru danbnz):

Mecanicul a spus că nu poate sa isi dea seama pe moment cine face acel zgomot si de unde vine?‍♂️