| anonim_4396 a întrebat:

Sandero nu rivalizează cu mașinile din clasa Astra/ Golf?
De ce majoritatea jurnaliștilor auto o compară cu, clasa Corsa/ Polo?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Clasificarea masinilor este o chestiune complexa, cu granite din ce in ce mai putin vizibile si cu criterii din ce in ce mai flexibile.
Criteriile de clasificare nu se refera numai la dimensiunile masinilor, ci si la motorizarile disponibile si bineinteles la pret.
Chiar daca dupa dimensiuni Sandero s-ar putea incadra la compacte, motorizarile (chiar foarte reusite) de doar 0, 9 la benzina si 1, 5 la diesel clar o trag spre mini. Iar daca adaugam si pretul, nu prea ar mai trebui sa existe dubii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca face parte din clasa mica alaturi de Polo si Corsa
Astra, Golf fac parte din clasa compacta deja