| anonim_4396 a întrebat:

Scoala de soferi.

Salut apreciez mult daca careva m-ar putea ajuta cu o problema legata de scoala de sofer. in 2 sapt am sala si eu nu inteleg chestia. : Cand trebuie sa le ofer prioritate pietonilor?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pietonii au prioritate doar pe trecerea de pietoni, sau pe trotuar, in momentul in care vrei sa-l traversezi cu masina, pentru a ajunge intr-o parcare/proprietate.
Iar pe trecerile de pietoni, daca exista semafor, trebuie sa le acorzi prioritate in situatiile astea:
-cand virezi stanga pe verde iar drumul pe care intri are trecere de pietoni
-cand virezi dreapta pe sageata verde intermitent intr-o intersectie
-cand semaforul indica culoarea galben intermitent (atunci trebuie sa dai prioritate in intersectie ca si cum n-ar fi semaforizata).
Sper ca ai inteles.
Succes!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si mai este o situatie, daca conduci intr-un oras cu tramvaie, si te afli in spatele unui tramvai ce opreste intr-o statie fara refugiu, trebuie sa opresti in dreptul coltului dreapta spate al tramvaiului, pana se inchid usile acestuia si termina de traversat toti calatorii.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pietonii au prioritate INTOTDEAUNA cand sunt pe trecerea de pietoni. In practica, insa, fii sigur ca n-o sa omori pe vreunul pentru ca nu traversa pe unde trebuie; te infigi in frana, ii spui printre buze cate ceva despre rudele decedate ale ma-si si-l lasi sa treaca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand sunt pe trecerea de pietoni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine daca un pieton(la trecere bineinteles) il vezi ca e pregatit sa treaca opresti si il lasi sa treaca iar daca a pus deja piciorul pe trecerea de pietoni obligatoriu opresti si astepti sa treaca toata trecerea, nu numai sa nu mai fie in fata ta.

| diNNozo a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc foarte mult! toate raspunsurile sunt corecte! v-as oferi la toti fundite daca as putea! big grin