| AlexuTzzuAlex2000 a întrebat:

Cum procedam atunci când nu avem semn de prioritate, dar cumva tot avem prioritate? Am întâlnit situatia cu școala de șoferi in Craiova. Cum imi dau seama daca am prioritate, ca stiu ca trebuie sa dau de dreapta daca nu am semn si nu mai inteleg laughing?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am dat un search pe Google: acela e drum cu prioritate, cum bine intuisem eu, deci ai prioritate.

25 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai daca nu sunt semne, dai prioritate de dreapta, iar la randul tau ai prioritate fata de cei care îți dau tie prioritate de treapta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru regis):

Nu prea merge logica asta ''ai prioritate față de cei care îți dau ție prioritate de dreapta''. Mai bine zis: în caz de egalitate de semne, cel ce circulă înainte sau la dreapta are prioritate față de cel ce virează la stânga, același lucru și pentru situația în care nu sunt semne.
Nu știu la ce semn de prioritate se referă el că nu îl are, indicatorul ''drum cu prioritate'' nu e amplasat din intersecție în intersecție și probabil de asta îi era neclar de ce are prioritate.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru anonim_4396):

Astea sunt situațiile: 1 -https://ibb.co/gmPXDT
2- https://ibb.co/fqPw7o, sa fi înțeles eu greșit, este clar prioritare de dreapta nu? In ambele cazuri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Nu merg linkurile. Pune-le pe imgur.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru anonim_4396):

Imediat

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Nefiind indicatoare: se aplica prioritatea de dreapta. dar ai mare grija: legea este foarte perversa, pentru ca se refera la vehicole ajunse simultam la coltul intersectiei

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

E ciudat că nu sunt indicatoare... dacă ești sigur că nu e drum cu prioritate, se aplică regula priorității de dreapta.

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Merge logica foarte bine, si cei care virează stânga, tot prioria de dreapta dau. De aceea am spus "cei care îți dau tie prioritate de dreapta" si nu "cei care vin din stanga".

| anonim_4396 a răspuns (pentru regis):

Dacă ii spui unui începător ''ai prioritate față de cei care îți dau prioritate de dreapta'', nu știu ce întelege. Și formularea ''ai prioritate față de cei care îți dau prioritate''.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru anonim_4396):

Pai si semnu unde mama lui e... de asta nu intelegeam... ca nu e in intersecție. cum imi dau seama?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Trebuie să fie în spate, fii atent la semne...probabil cei cu care te intersectezi au ''sfârșitul drumului cu prioritate'' undeva înainte de intersecție.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru regis):

Cum a zis si nugaseamnumeliber ala e drum cu prioritate fara semn. ce naiba nu e nici măcar um semn pe tot drumul de prioritate

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Nu e posibil să nu fie semn pe tot drumul, altfel n-ar mai f cu prioritate. laughing Nu e semn în intersecție.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru anonim_4396):

Am cautat pe google am vazut ce si cum mersi mult!

| regis a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Drumul cu prioritate tine de la intalnirea semnului "drum cu prioritate" pana la intalnirea semnului "sfarsitul drumului cu prioritate"/"oprire"/"cedeaza trecerea".

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleaga ce e de inteles, eu am incercat sa ii explic cum de el avea prioritate desi nu avea un semn care sa ii spuna asta. Practic explicam ca asa cum el da unora prioritate, altii ii dau lui. Daca repetitia forteaza gramatica, nu inseamna ca sfideaza si logica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru regis):

În situația aia, el ar trebui să dea prioritate de dreapta după spusele tale.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru regis):

Nu e ca celelalte, sa se termine in intersectii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Dacă s-ar termina în intersecție, cine ar mai avea prioritate?

| regis a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Bineinteles ca nu se termina in următoarea intersecție, altfel indicatorul "sfârșitul drumului cu prioritate" ar fi inutil.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru anonim_4396):

Voiam sa zic dupa intersecție, scuze de exprimare, dar dupa acea intersecție mai e una fara semn tot asa, oricum stiu ca am prioritate pe acolo, dar cineva care nu cunoaște zona, ce va face happy. Concluzie, n-au bani de semne happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Am dat un search pe Google: acela e drum cu prioritate, cum bine intuisem eu, deci ai prioritate.

| mgtow a răspuns:

Prioritate de dreapta sau la ala care vireaza la dreapta tot tu trebuie sa-l lasi. E ciudata chestia no, stiind ca semnele alea care nu exista sant furate de tigani ca sa aiba ce manca de multe ori soferii negociaza si face flash/semn cu mana sa se bage.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai fi invatat legislatia ai sti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil erai pe drum cu prioritate.