| Shadow136o a întrebat:

Se dau următoarele mașini:
BMW e90 320D 163 cp
Audi A4 B7 1.8T 163 cp
Ce ați alege din punct de vedere al fiabilitatii, performantei și al consumului?
Bine...bmw ul e clar ca are un consum mai mic decât Audi, care B7 are un consum foarte mare, dar am citit ca 1.8T e foarte fiabil. Nu știu prea multe despre 320D. M-am dat cu unu și îmi plăcea cu merge, dar nu știu cât e de fiabil și aici as fi între a da mai mulți bani pe benzina dar știu ca am un motor fiabil sau am bmw cu tracțiune spate care are consum mic și performante bune, deși nu știu cât e de fiabil. Vedeam pe forumuri ca sunt probleme cu distribuția aia de la bmw vanos sau valvetronic.
Apropo, nu sunt cocalar, doar ca îmi place bmw pentru ca totuși, e bmw și m-as îndrepta spre un e90, dar din nou...nu știu cât e de fiabil.

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tu ceri altora sa isi dea cu presupusul de niste masini folosite de altii, daca ar fi bune sau mai putin bune.

Raspunsul corect- depinde ce nimeresti laughing o masina folosita de altcineva este masina folosita, nu mai este vorba ca e BMW sau OZN, conteaza cum a fost condus, intretinut etc.

O masina fabricata nu e buna sau rea din fabrica, toate masinile care se fabrica si is scoase la vinzare is bune. Daca nu ar fi bune nu ar mai fi accceptate sa fie vindute.
Cind apar ceva probleme generale, fabrica cheama toate masinile sa schimbe ce a gasit el cai slab la acea masina, asta gratis din banii lui, pentru ca este greseala lui.

Daca ai auzit de recall, ei asta inseamna, sa constata ca un anume model de masina are probleme cu o anume piesa sistem, asa ca fabrica aia face inlocuieste la toate masinile din acel model piesa respectiva.
Bine asta daca tu te duci, ei cheama, daca tu refuzi este alegerea ta.
Dupa cum observi masinile nu au defecte la vanos, ca asa zic nun stiu ce mecanici, aia a lu peste prajit.

Acele masini care is folosite de altii, is facute praf de cei care le-au condus, adica au condus necorespunzator, nu au inyretinut masina cum trebuie, forteaza masinile peste limita lor, asa apar acele probleme ce tu ai auzit.

Deci cit de fiabila o sa fie o masina folosita de altul? Asta urmeaza sa afli tu dupa ce o cumperi laughing
Ori daca te; pricepi f bine la masini, la mecanica, sau daca mergi cu cineva care se pricepe, stie la ce sa se uite, ce sa verifice si ai putea nimeri una buna.

Legat de consum eu cred ca ambele masini consuma cam la fel, asta pentru ca is cam de aceiasi putere.Dar congteaza si ce an is acele masini, tu vad nu spui anul, bagi doara e si m-euri si rahaturi de astea.

Nu inteleg de ce romanii nu vorbesc de masini folosind modelul si anul acelei masini.Este o prostie sa vorbersti folosind cod de sasiu laughing ala nu te lamureste cu mare lucru.

Itui spun cum este.Aceiasi masina cu sasiu E90 ce spui tu a fost facuta pe o peprioada de X ani corect? 5 sau 7 ani. Iiti arat masina E90 facuta in primul an si masina E90 facuta in ultimul an de fabricatie si nu-s la fel, nici nu consuma la fel laughing de ce? Pt ca an de an mai pune ceva acolo, mai scoate ceva la consum etc.

Deci folositi data babricatiei acelei masini si modelul, asa se vorbeste.
Eu de merg la dealer ala nu ma intreaba Ce F 30 am sau rahaturi B 70 laughing ma intreaba ce an este si modelul, uneori si motorul daca is mai multe motorizari.

Ce are Audi ala mai bun comparativ cu BMW? Directia care se misca ca vintu laughing si suspensia care este mai confortabila decat la BMW.

In rest bmw este mai bun.

| UserRo10 a răspuns:

B7 este o masina foarte grea si motorul de 1.8 trage mai greu caroseria. Probleme cu consumul de ulei nu exista pe generatia asta si absolut orice piesa de retrofit este banal de ieftina si gasesti in orice parc de dezmembrari

| 120bulevard a răspuns:

Audi all the way

| Sistemulxxl a răspuns:

La 163 cp vorbesti de consum?

| Shadow136o explică (pentru Sistemulxxl):

Da, pentru ca buzunarul romanului nu e foarte adânc iar prețul la pompa nu e ca în anii trecuți

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Eu mi-as lua o masina Spark electrica si as incarca-o de la o statie cu celule solare. Masina aia pe care vrei tu sa o cumpari consuma benzina, si la iarna vei tine in frig 2 sau 3 oameni pentru ca tu sa te plimbi cu masina. Ti-a fost frig asta iarna? Ai avut ce sa manaci? Romania produce cam un butoi de petrol in fiecare zi pentru fiecare bloc din Bucuresti si cam tot atata gaz metan. Si cei care stau la sonda de petrol sau lucreaza in acesta industrie au toti dintii scosi de frig si de bataile primite de la ce care au masini si nu s-au dus suficient la scoala. Nu te supara.

| AndreiN120 a răspuns:

Bună ziua! Înțeleg că aveți o întrebare legată de fiabilitate, performanță și consum în cazul a două mașini - BMW e90 320D și Audi A4 B7 1.8T.

Deși ambele mașini au caracteristici bune, există unele diferențe importante de luat în considerare atunci când alegeți între ele.

În ceea ce privește fiabilitatea, ambele modele sunt cunoscute pentru fiabilitatea lor. Audi A4 B7 1.8T este o mașină foarte fiabilă, cu un motor robust și o transmisie bine construită. Pe de altă parte, BMW e90 320D este, de asemenea, o mașină fiabilă, cu un motor diesel puternic și o transmisie precisă.

În ceea ce privește performanța, BMW e90 320D este o alegere excelentă. Modelul are un motor diesel puternic și tractiune spate, ceea ce îi conferă o manevrabilitate excelentă și o accelerație rapidă. Pe de altă parte, Audi A4 B7 1.8T este mai lent decât BMW, dar poate fi mai manevrabil în condiții de drumuri accidentate și poate fi mai ușor de condus în traficul urban.

În ceea ce privește consumul, BMW e90 320D este mai eficient decât Audi A4 B7 1.8T. Modelul BMW are un consum mediu de combustibil de aproximativ 5-6 litri la 100 de kilometri, în timp ce Audi A4 B7 1.8T are un consum mediu de combustibil de aproximativ 8-9 litri la 100 de kilometri.

În ceea ce privește problemele de fiabilitate, ambele modele pot avea probleme cu distribuția, vanos sau valvetronic, dar aceste probleme pot fi evitate prin întreținerea regulată a mașinii și schimbarea componentelor la intervale regulate.

În final, alegerea între cele două modele depinde de preferințele personale și de nevoile dvs. Dacă sunteți interesat de performanță și eficiență, BMW e90 320D poate fi o alegere excelentă. Dacă sunteți interesat de manevrabilitate și de o mașină mai ușoară de condus în traficul urban, Audi A4 B7 1.8T poate fi o alegere mai bună. În orice caz, este important să alegeți o mașină care să se potrivească nevoilor și preferințelor dvs. și să efectuați întreținerea regulată a mașinii pentru a vă asigura că rămâne fiabilă și în stare bună de funcționare.

| Wr3nch a răspuns (pentru AndreiN120):

Vezi ca nu citeste nimeni vrajeala scrisa de chatgpt.

| AndreiN120 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu conteaza e random raspunsurile rolling on the floor)) si care vrajeala? doar am dat un raspuns de calitate nu am spus ca vreau funda daca crede altii ca raspunsul meu e bun primesc nu uita sunt ala botul ala spamerul hackerul din gta cu 2take1winking teroarea aia. acum folosesc AI sa enervez pe altii despre conspiratie. si sa raspund in mod in care daca ala crede ca primesc funda imi da funda daca nu nu imi da si asta e.

| AndreiN120 a răspuns (pentru Wr3nch):

Unele raspunsurii random merita funda dar eu cred ca ce a spus chatgpt e90 320D e foarte buna masina. dupa preferintele altor persoane.

| AndreiN120 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ai putina rabdare ca incerc sa vorbesc cu chatgpt despre conspiratie sa imi fac conturi false pe alte site-uri si cand apare GTA 6 am vorbit cu el apar si modurile stai calm ca sunt teroarea lui Osama bin Laden. putina rabdare cand apare GTA VI direct mod menu. si o sa folosesc si despre conspiratie nu doar pentru raspunsurii.