| anonim_4396 a întrebat:

Se pare ca pompa de ambreiaj si garnitura nu se mai inteleg bine, s-a intamplat ca in iarna sa mi se strice garnitura la ambreiaj cand mai aveam 400 km de parcurs, atunci am mers fara ambreiaj mai greu ce-i drept, am facut o improvizatie cand am ajuns la destinatie si a tinut cam o luna apoi am dat comanda de garnitura pentru pompa de ambreiaj, am schimbat garnitura si astazi mi s-a rupt, oare ce a facut-o sa se rupa? [bineinteles, iar am schimbat-o] oare este din cauza pompei sau garnitura nu era de calitate? nu prea imi place ideea cu schimbatul pompei ca aceasta costa in jur de 500 RON, pompa este originala, masina :volvo v40 [1997] ce imi recomandati? funda!

4 răspunsuri:
| LegiuitorulX a răspuns:

Uau, alt fier vechi sad De ce v-o place sa conduceti numai masini mai vechi de 20 de ani nu stiu... Asta e masina de dus la casat, nu de investit in ea (probabil ca te costa reparatiile astea mai mult de jumate din valoarea actuala a masinii). Credeam ca ai un Volvo relativ nou (mai nou de 2008), la fieru ala ce sa-ti mai zic.

| RB26DETT a răspuns (pentru LegiuitorulX):

Scuza-ma eu am vazut volvo de peste 30 de ani pe strada, m-a depasit pe autostrada cand eram cu 160 km/h! [volvo 240] si inca ceva, am problema doar cu o garnitura, nu cu intreaga masina. si apropo, are 16 ani nu 20 si oricum trece de 20 de ani usor, masinile astea tin foarte mult. pana la urma, orice masina se strica o data si o data. ma intreb, de oamenii astia care au opeluri sau dacii vechi nu zici nimic? adica ei sa nu le dea la fier vechi ca sunt mult mai bune? laughing)) altu care habar nu are despre masinile suedeze.

| LegiuitorulX a răspuns (pentru RB26DETT):

Si cu Dacia 1310 pot sa alerg cu 150-160 la ora daca ma chinui, asta nu inseamna ca mai e masina.

| RB26DETT a răspuns (pentru LegiuitorulX):

Scuza-ma,cu masina mea am prins 190 km/h lejer si daca daciile troncane si nu prea pornesc iarna[cele vechi] si merg cand le apuca asta nu inseamna ca e valabil pentru toate marcile, si uite aici ce marca detine recordul mondial la km parcursi asta inseamna ca volvo sunt cele mai fiabile masini http://clasic-auto.eu/......p1800.html