| cristiFCSB123 a întrebat:

Se poate conduce un smart fortwo la 16 ani cu B1? Daca nu, ce masini se pot conduce cu B1, exemple daca se poate.
P.s. m-am contrazis cu un prieten pe tema asta. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Simon a răspuns:

SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm 3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;

Cantareste masina laughing Eu zic ca nu laughing

| suntserios a răspuns (pentru Simon):

I ai dat citat din codul rutier vechi cand inca existau subcategorii.

noul cod rutier, valabil din 2013 zice

CATEGORIA B1
Cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15kW.

Smartul nu are nici 400kg, nici motor de 15kw asa ca nu poti conduce smart. Categoria B1 iti permite sa conduci doar niste petarde de masinute precum Aixam sau Microcar

| Simon a răspuns (pentru suntserios):

Oops sad pare rau. Ms