| AndreiTudose a întrebat:

Se poate face procura din afara? Vreau sa ridic certificatul mașinii și proprietarul este tatăl meu. Am înțeles ca doar cu procura se poate dacă nu este el personal.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate face procura din afara Romaniei, daca tatal tau mearge cu buletinul ( sau pasaportul) la Ambasada sau Consulatul Roman din tara respectiva si face Procura legala de imputernicire a ta, ca sa-l reprezinti.
Dupa care, trebuie sa-ti trimita procura tie, cu un curier rapid si sigur. As recomanda DHL- sunt cam scumputi, dar sunt rapizi si siguri.

| AndreiTudose explică (pentru Violleta2022):

Și procura cam cât costa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiTudose):

Depinde de la tara la tara!
In Europa ar trebui sa fie sub 100 euro, pentru ca in Australia costa $150 doar Procura legalizata.
Dar, un telefon la Ambasada Romana din tara respectiva, ar rezolva problema pretului si al programarii, ca totul se face cu programare, cand au ei timp sa te vada si sa-ti elibereze procura.