| awspam a întrebat:

Se poate inlocui motorul asta bmw e 46 2.5 i/benzina 192 cp/ in locul celui de 1.8 118cp? Pe e46 318i?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa fie acelasi motor acelasi sasiu. Altfel nu tio trece rarul

| romeo78 a răspuns (pentru mgtow):

RAR o trece. Dar, doar ca vehicul modificat, artizanal și după ce obține omologările necesare pentru modificarea făcută. Sau o trece ca vehicul artizanal și nu circulă pe drum public.
Indiferent de model, marcă, an de fabricație, mai bine vinzi mașina ce o ai și cumperi același model, dar cu motor mai puternic.

| Simpatic a răspuns:

Mergi la un service si acestia vor sti cel mai bine, in special un service multimarca care face marca bmw.
Daca motorul ca si dimensiune este asemanator si ca particularitati da se poate inlocui, pe dinafara nu stiu.
Pe tine cred ca te intereseaza daca este compatibil suta la suta cu masina ta, asta nu stiu.
Dar facand aceste modificari ai nevoie sa treci pe la RAR si ai nevoie sa iti faci un upgrate serios la frane, ambreiaj care sa faca fata si alte chestii trecand la o putere mult mai mare, deci nu stiu cum stai cu buzunarul dar te va costa ceva bani. Ca nu schimbi un motor cu altul mai performant si lasi masina asa cum era inainte.

| romeo78 a răspuns:

Da, fiind același model, ca serie mă refer, da. Compartimentul motor este universal.
Problema este că trebuie să schimbați suportul motor, cutia de viteze, frânele, ținând cont că treceți de la 4L, la 6L, cu o putere mai mare. Dar, toată schimbarea trebuie făcută în un service auto profesional, pentru că trebuie umblat și la computerul de bord, probabil.

| Simpatic a răspuns (pentru romeo78):

Cum i-am spus si eu are bani de bagat, el crede ca poate cumpara probabil un motor obosit cu 1000 de lei si sa-l puna pe masina lui ca sa aiba mai multa putere, apoi vedem terebilistul ca sunt destui de astia la stiri cu masina in pom.
Nu inteleg multi ca a face modificari unei masini implica niste costuri mari de cele mai multe ori.

| romeo78 a răspuns (pentru Simpatic):

În primul rând, în loc să schimbe un motor, ar cumpăra o mașină cu acel motor.

| Simpatic a răspuns (pentru romeo78):

Probabil,nu stiu costurile, dar este posibil sa fie si asa cum spuneti mai ales ca e46 sunt masini vechi

| awspam explică:

Ideea e ca unul vinde motorul cutia si franele pe fata pentru ca are maxina dauna totala pe spate ca l-a luat un tir din spate s-a urcat pe el si a scapat cu bine doar cu sperietura. acum ca omul atat poate sa vanda eram curios daca merge. clar ca daca e il vreau cu RAR totul sa fie ok. mersi pentru ajutor