| Geo110 a întrebat:

Se potriveste motorul unui passat motor 1.8 la un vento cu motor 1.8?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca motoarele au acelasi cod, se potrivesc fara probleme. Daca codurile difera, s-ar putea sa intampini ceva probleme la instalatia electrica, iar partea decisiva e la priza cutiei/carcasa ambreajului, si suportii motorului. Daca astea doua se potrivesc, motorul e ca si pus, insa mai ai de rezolvat partea electrica, care poate sa vina "ca de fabrica", adica sa conectezi doar mufe, sau poate fi un cosmar.

| TicTac47 a răspuns:

Daca e pasat cocosat in nici un caz. Pentru ca pasatul are motoru in linie pe cand la vento este transversal.
in linie adica are cutia de viteze aproape sub schimbator
si transversal adica are cutia de viteze in partea soferului langa roata.
si chiar daca ar fi la fel tot nu ar merge.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TicTac47):

Si cine ti-a zis tie ca un motor amplasat transversal nu poate functiona daca il pui longitudinal, sau invers?
Motoarele 1.9 TDI le gasesti in pozitie transversala pe Golf, Leon, Octavia, si in pozitie longitudinala pe Passat, A4, Superb...
Difera cutiile de viteze, dar o folosesti pe cea a masinii.