| lucian000 a întrebat:

Si pentru masinile originare din Romania inmatriculate in Romania trebuie sa platim timbrul de mediu? care sunt exceptiile de la timbrul de mediu?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Taxa de timbru o platesti in doua cazuri

1. cand ultima inmatriculare in Romania a fost INAINTE de 2007

2. daca ultima inmatriculare a fost DUPA 2007 dar proprietarul a recuperat taxa.

| lucian000 explică (pentru suntserios):

Si daca prima inmatriculare este la 22.01. 2007 nu se mai plateste taxa nu? doar in cazul in care a recuperat vanzatorul
?

| suntserios a răspuns (pentru lucian000):

Atat timp cat taxa a fost platita si nerecuperata nu mai trebuie sa platesti nimic. oricum vanzatorul trebuie sa iti dea o adeverinta de la anaf cum ca taxa e platita

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Daca iei masina SH, iar proprietarul nu si-a recuperat taxa de timbru, atunci nu platesti. Deci taxa se plateste doar la prima inmatriculare, sau la urmatoarea inmatriculare daca precedentul proprietar si-a recuperat banii. In afara de taxa de mediu trebuie sa mai iei in calcul si cat te costa RCA-ul. Iti recomand brokerul http://rca-ieftin-online.ro/ are si calculator care iti da oferte de la toti asiguratorii (fara vreun cost, e gratuit calculatorul)